وقت تحصیلی سفارت ایتالیا | فوری + آموزش

آخرین بروزرسانی : آذر ۱۴۰۲

مرحله گرفتن وقت تحصیلی سفارت ایتالیا یکی از مراحلی است که عبور از آن برای بسیاری از افرادی که قصد دارند به تحصیل در این کشور بپردازند، دشواری هایی را به دنبال آورده است. اطلاع دقیق از زمان اعلام گرفتن وقت، تقاضای بالا برای وقت سفارت تحصیلی و پر شدن سریع تمام ظرفیت های آن، از علل سختی این کار محسوب می شود.

از سوی دیگر، دانشجویان برای تحصیل در این کشور و اخذ ویزای آن، از گرفتن وقت تحصیلی سفارت این کشور ناگزیر اند. در نتیجه اهمیت آن را نمی توان نادیده انگاشت و باید راه حلی برای آن جست. تغییر کارگزاری شرکت ckgs به شرکت ویزامتریک که اخیرا رخ داده، موجب شده است که این کار تا حدود زیادی آسان تر شود. در ادامه این نوشته می کوشیم تمام مسائل مرتبط با گرفتن وقت تحصیلی سفارت ایتالیا را با جزئیات، مورد بررسی قرار دهیم.

وقت تحصیلی سفارت ایتالیا فوری

یکی از مهم ترین و با ارزش ترین عواملی که موفقیت را هنگام گرفتن وقت سفارت ایتالیا تحصیلی تعیین می کند، زمان است. متقاضیان در عرض تنها چند دقیقه تمام وقت های این سفارت را رزرو می کنند. پر شدن تمام این ظرفیت ها عقب افتادن چند هفته ای کار های گرفتن ویزای درخواست کنندگان را به دنبال دارد. این افراد می توانند با گرفتن وقت فوری، از این اتفاق جلوگیری کنند. وقت فوری سفارت ایتالیا 3 تا 7 روز کاری به طول می انجامد؛ در حالی که رزرو وقت به صورت عادی 30 تا 45 روزه است.

مراحل گرفتن وقت دانشجویی سفارت ایتالیا

اولین مرحله گرفتن وقت سفارت ایتالیا دانشجویی ، ورود به سایت کارگزاری است. در مرحله بعد لازم است حساب کاربری جدیدی را در صفحه اول این سایت ایجاد کنید. بعد از این که اطلاعات خواسته شده را وارد کردید، باید وقت ملاقات را پس از مشخص کردن این که این ملاقات خانوادگی است یا انفرادی، تعیین نمایید.

لازم به ذکر است که برای تعیین وقت تحصیلی سفارت ایتالیا در تهران باید هزینه ای پرداخت کنید. این هزینه پرداخت شده به شما بازگردانده نمی شود. در آخر نیز باید در وقت مقرر به همراه مدارک مورد نیاز در سفارت حضور یابید.

مراحل گرفتن وقت دانشجویی سفارت ایتالیا

مدارک لازم برای سفارت ایتالیا ویزای دانشجویی

نحوه جمع آوری مدارک لازم و کامل بودن آن ها، بیش از گرفتن وقت سفارت تحصیلی ایتالیا حائز اهمیت است. در صورت ناقص بودن یا بروز هر مشکلی، روند اخذ ویزای دانشجویی طولانی تر و دشوار تر می شود. این مدارک که باید به زبان های انگلیسی و ایتالیایی ترجمه شده باشند، عبارت اند از:

 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پاسپورتی که بیشتر از 6 ماه اعتبار و 2 صفحه خالی دارد.
 • دو قطعه عکس 3×4
 • پرینت نوبت دریافت شده از سایت کارگزاری
 • گردش حساب جاری 3 ماهه اخیر که مبلغ کافی برای نشان دادن تمکن مالی متقاضی در آن مشخص شده باشد.
 • ارائه اصل و ترجمه مدارک تحصیلی و پذیرش دانشگاه
 • ارائه مدارک نشان دهنده محل اسکان در ایتالیا

مدارک لازم برای سفارت ایتالیا ویزای دانشجویی

تاییدیه تحصیلی برای سفارت ایتالیا

هنگامی که به گرفتن وقت سفارت ایتالیا برای ویزای دانشجویی اقدام می کنید، ضروری است که تاییدیه تحصیلی خود را همراه داشته باشید. در این مورد، لازم است برخی نکات را به خاطر داشته باشید.اول اینکه این تاییدیه تنها برای مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی لازم است و هیچ ارتباطی با وقت سفارت ایتالیا دانشجویی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری ندارد.

نسخه تاییدیه تحصیلی ای را که به سفارت ایتالیا ارائه می شود باید از دارالترجمه هایی که دانشنامه و ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی را به ایتالیایی ترجمه کرده اند، بگیرید. همچنین لازم است که مهر دارالترجمه با مدارک ترجمه شده یکسان باشد.

در مجموع، تاییدیه ای را که پیش از گرفتن وقت تحصیلی سفارت ایتالیا نیاز دارید، می توانید از این دو راه اخذ کنید:

درخواست تاییدیه تحصیلی از دفاتر پیشخوان دولت

به طور کلی برای دریافت تاییدیه تحصیلی این روش را پیشنهاد نمی کنیم؛ زیرا بسیاری از دفاتر چنین سرویسی را ارائه نمی دهند. علاوه بر این در برخی از این دفاتر اشتباهاتی رخ می دهد که باعث عقب افتادن کار شما می شود. هزینه این روش نیز نسبت به روش دیگر (که در ادامه ذکر می کنیم) بیشتر است.

درخواست تاییدیه تحصیلی از سایت

درخواست با این روش مراحلی دارد که عبارت اند از:

 1. ورود به سایت تاییدیه مدرک تحصیلی و ثبت نام در آن
 2. انتخاب پایه و نظام آموزشی
 3. وارد کردن اطلاعات هویتی و تحصیلی
 4. پرداخت هزینه
 5. چاپ درخواست و گرفتن کد پیگیری

سایت سفارت ایتالیا ویزای تحصیلی

شما می توانید برای دریافت اسامی تمام مترجمان رسمی ای که مورد تایید جمهوری اسلامی ایران هستند، وارد سایت www.iacti.ir شوید. در حال حاضر سفارت ایتالیا تمام این مترجمان را تایید کرده است.

هزینه وقت تحصیلی سفارت ایتالیا

این هزینه در سایت های مختلف، متفاوت خواهد بود. شما می توانید وارد سایت ویزا فوری شوید و با مشاوره با کارشناس مربوطه وقت تحصیلی سفارت ایتالیا فوری را رزرو نمایید.

وقت سفارت تحصیلی ایتالیا چقدر طول می کشد؟

همان گونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، وقت تحصیلی سفارت ایتالیا اگر به صورت فوری نباشد، 30 تا 45 روز زمان می برد. از این رو ضروری است که 2 ماه قبل از سفر به این کشور برای دریافت ویزا اقدام کنید. لازم به یادآوری است که نوبت دهی فوری سفارت این کشور تنها 3 تا 7 روز زمان نیاز دارد.

سوالات مصاحبه وقت سفارت ایتالیا تحصیلی

یکی از مسائل بسیار مهمی که پیش از رزرو وقت تحصیلی سفارت ایتالیا باید در نظر بگیرید، پاسخ به سوالات مصاحبه ای است که سفارت از شما می پرسد. در این مصاحبه ها معمولا سوالات کلی می پرسند و لازم است که از قبل به خوبی بر آن ها مسلط شده باشید. در ادامه این بخش برخی از رایج ترین آن ها را به همراه نوع پاسخ هایی که باید بدهید، ذکر می کنیم.

دلیل/ دلایل شما برای انتخاب دانشگاه مورد نظر چیست؟

در پاسخ به این سوال شما باید انتخاب خود را با تمام مهارتی که دارید، توجیه و درمورد سفر تحقیقاتی پیش روی تان مطالبی ذکر کنید. مقایسه 2 یا 3 دانشگاه با یکدیگر و ذکر برتری های دانشگاه مورد نظر شما نسبت به آن ها نیز می تواند انتخابتان را به خوبی توجیه کند.

چرا کشور ایتالیا را برای تحصیلات خود انتخاب کرده اید؟

نکته حائز اهمیت این است که در پاسخ به این سوال از بیان برنامه های بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در این کشور به عنوان دلیل انتخاب، جدا خودداری کنید. پیشنهاد می دهیم به جای این گونه پاسخ ها که احتمال رد شدن ویزا را بیشتر می کنند، به کیفیت بالای آموزش در این کشور، فرصت یادگیری در فضای آموزشی جدید، آموختن زبان جدید و زیر ساخت های دانشگاه های ایتالیا که به حدود 700 تا 800 سال قبل بر می گردند، اشاره کنید.

دلیل شما برای انتخاب رشته مورد نظر چیست؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است درمورد مرتبط بودن رشته ای که در آینده قصد دارید در ایتالیا تحصیل کنید و رشته ای که در گذشته آن را آموخته اید، توضیحاتی ارائه دهید. البته این در حالتی است که بخواهید در همان رشته در ایتالیا تحصیلات خود را ادامه دهید.

در غیر این صورت می توانید علاقه و اشتیاق خود را نسبت به آموختن رشته جدید بیان کنید. انگیزه های شما ممکن است اطلاعاتی که از قبل درمورد این رشته دارید، دوره هایی که در ایران گذرانده اید و یا انگیزه های خانوادگی باشد. انگیزه های خانوادگی شامل راه اندازی کسب و کاری جدید و مرتبط با رشته خود در آینده می شود.

البته این نکته را نیز به خاطر داشته باشید که اگر دوره ای که قصد دارید در کشور ایتالیا بگذرانید، دقیقا در همان رشته ای است که در ایران آموخته اید باید دلایل خود را مبنی بر ادامه تحصیل در همان رشته ارائه دهید.

مطالعه در این رشته چگونه به آینده کاری شما کمک می کند؟

اگر این سوال از شما پرسیده شد باید درمورد برنامه هایی که پس از به پایان رسیدن دوره در نظر دارید، توضیح دهید. سفارت ایتالیا باید مطمئن شود که رشته تحصیلی مورد نظر در برنامه هایی که در آینده دارید، موثر است.

به طور کلی برای آینده خود چه برنامه هایی در نظر دارید؟

نحوه پاسخ به این سوال در دریافت ویزا تاثیر فراوانی دارد. بسیاری از دانشجویان در پاسخ به این سوال، به اشتباه درمورد اهداف کاری خود در ایتالیا صحبت می کنند. این صحبت ها نشان از آن دارد که قصد دارید پس از پایان دوره خود در این کشور ماندگار شوید.

این در حالی است که هیچ کشوری تمایل ندارد افرادی را به عنوان دانشجو در کشور خود بپذیرد و این افراد پس از پایان تحصیل در آنجا ساکن شوند. بهتر است بیان کنید که پس از اتمام دوره به کشور خود باز می گردید و در آنجا به کار مشغول می شوید.

محل اقامت شما در ایتالیا کجاست؟

قبل از تکمیل فرآیند ویزای تحصیلی باید محل اقامت خود را رزرو کنید و آدرس دقیق آن را در پاسخ به این سوال ذکر نمایید. مسئله مهم آن که سعی کنید اقامتگاهتان تا حد ممکن به دانشگاه نزدیک باشد.

تاریخ شروع دوره چه زمانی است؟

چنین سوالی در سفارت ایتالیا از شما پرسیده می شود و برای پاسخ به آن باید در زمان گرفتن وقت تحصیلی سفارت ایتالیا تاریخ شروع دوره را به ذهن بسپارید. بیشتر دوره های دانشگاه ها از هفته آخر شهریور یا هفته اول مهر شروع می شوند.

معمولا در پیام خوشامدگویی ای که سایت دانشگاه هنگام پیش ثبت نام برای شما می فرستد تاریخ شروع دوره را ذکر می کند. اگر ذکر نکرده بود، به دانشگاه ایمیل بزنید تا تاریخ شروع دوره را قبل از پر کردن ویزا دریابید.

افزودن دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *