ویزای تحصیلی کانادا

آخرین بروزرسانی : اردیبهشت ۱۴۰۳

اخذ ویزای تحصیلی کانادا از نظر دانشجویان ایرانی یکی از بهترین کشورها برای تحصیل محسوب می شود. بنابراین ویزای دانشجویی کانادا در صدر انتخاب هایی است که دانشجویان می توانند داشته باشند. به طور کلی پروسه صدور ویزا در صورتی که شرایط و مدارک تنظیم باشد یک الی سه ماه زمان می برد.

یکی از مواردی که برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا باید بدانید تمکن مالی است که قطعاً مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. هر چقدر سن شما برای تحصیل در دانشگاه های کانادا، کمتر باشد در نهایت شانس صدور ویزا برای شما بیشتر خواهد بود.

آخرین اخبار ویزای تحصیلی کانادا

فراموش نکنید که گرفتن مشاوره از کارشناسان زبده در مورد مهاجرت و اقامت تحصیلی‌ می‌تواند ضریب خطای شما را در این پروسه تا حد زیادی کاهش دهد. با توجه به آنکه مهاجرت یک اقدام پر ریسک و خیلی بزرگ در تغییرات زندگی است، توصیه‌ می‌کنیم که حتما با مشاوران مهاجرت در ارتباط باشید تا احتمال بروز هر خطایی به صفر برسد.

عدم آشنایی با قوانین کشورهای دیگر و همچنین استرس خود شما قبل از سفر و انتخاب دانشگاه مناسب و دیگر موارد شما را با چالش‌‌های زیادی مواجه خواهد کرد. همکاران ما در ویزا فوری‌ می‌توانند در این زمینه به شما مشاوره بدهند و در تمام مراحل همراه شما باشند تا از آخرین اخبار ویزای تحصیلی کانادا باخبر شوید.

در 3 دقیقه پاسخ همه سوالات خود را بگیرید

انواع ویزای تحصیلی کانادا

به طور کلی دو نوع ویزای تحصیلی برای کانادا وجود دارد:

1- ویزای دانش آموزی کانادا

این ویزا شامل تحصیل افراد زیر 18 سال برای هر یک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا خواهد بود.متقاضی پس از دریافت پذیرش در مقطع مورد نظر باید فردی را به عنوان قیم معرفی نماید. در صورتی که پدر و مادر وی ساکن کانادا باشند می توانند به عنوان قیم معرفی شوند.

همینطور دولت نیز می تواند در معرفی قیم به شخص کمک کند. قیم یا سرپرست قانونی شخص باید اثبات نماید که از عهده هزینه های تحصیل و اقامت دانش آموزان بر می آید. همینطور نیاز است تا مدارکی به عنوان تمکن مالی ارائه شود. مقدار تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا نیز متفاوت است. داشتن نامه پذیرش از موسسات آموزشی معتبر کشور کانادا الزامی است.

2- ویزای دانشجویی کانادا

ویزای دانشجویی کانادا برای افراد بالای 18 سال بوده و شامل تحصیلات در مقاطع عالی و در کالج، دانشگاه ها و سایر موسسات آموزشی معتبر خواهد بود. تحصیل در مقطع کارشناسی بر اساس دانشگاه سنجیده می شود.

معمولاً طول تحصیل بین 3 الی 4 سال خواهد بود. در صورتی که قصد شما تحصیل برای کارشناسی ارشد و بالاتر باشد بر اساس نوع مدرک مورد درخواست باید یک الی سه سال زمان بگذارید.

برای تحصیل در کانادا در هر مقطعی نیاز به نامه پذیرش از یکی از موسسات آموزشی معتبر خواهید داشت که با عنوان DLI شناخته می شود. دقت کنید بدون داشتن نامه پذیرش، درخواست شما برای ویزای تحصیلی به نتیجه نمی رسد.

بر اساس منطقه و ایالت مورد نظر نیز سایت مهاجرت کانادا و یا کارشناسانی که در این زمینه فعالیت می کنند به شما کمک خواهند کرد. در صورتی که قصد شما مهاجرت خانوادگی است بهترین روش اخذ ویزای تحصیلی خواهد بود. در این حالت همسر شخص دانشجو می تواند از ویزای اجازه کار استفاده کند و با شخص متقاضی به کانادا مهاجرت نماید.

انواع ویزاشرایط اخذ ویزا
ویزای دانش آموزی زیر 18 سال، فرد متقاضی باید دارای قیم باشد، قیم باید از عهده هزینه های تحصیل بر بیاید، داشتن نامه پذیرش از موسسات معتبر آموزشی کانادا، مدارک تمکن مالی
ویزای دانشجویی بالای 18 سال، طول تحصیل 3 الی 4 سال است، داشتن نامه پذیرش از موسسات معتبر آموزشی کانادا ( DLI )

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

در صورتی که خواستار اخذ ویزای دانشجویی کانادا هستید می بایست شرایط لازم را داشته باشید. در ادامه به طور اختصار شرایط دریافت ویزای تحصیلی کانادا شرح داده شده‌اند.

 1.  به عنوان یک فرد خارجی نیاز به گواهی “استادی پرمیت” یا همان برگه اجازه تحصیل در کانادا خواهید داشت.
 2. همه افرادی که قصد تحصیل بیش از 6 ماه در کانادا دارند باید ویزا دریافت نمایند.
 3. در صورتی که برنامه تحصیلی شما کمتر از 6 ماه باشد ویزای TRV برای شما در نظر گرفته می شود که نوعی اقامت موقت در کانادا خواهد بود. یعنی شخص برای مدت مشخصی اجازه دارد در این کشور بماند.
 4. یکی از شرایط مهمی که برای اخذ ویزا نیاز است داشتن نامه پذیرش از موسسات آموزشی معتبر خواهد بود. در نامه پذیرش می بایست میزان شهریه، تاریخ شروع و پایان تحصیل به طور دقیق قید شده باشد.
 5. داشتن تمکن مالی از موارد مهمی است که برای اخذ ویزای تحصیلی می بایست بررسی شود. تمکن مالی باید برای یک سال زندگی و تحصیل در این کشور باشد.
 6. همینطور نیاز است ثابت کنید که وابستگی کافی برای بازگشت به کشور خود پس از تحصیل را دارید.
 7. شما برای تحصیل در کانادا نیاز به ارائه انگیزه نامه خواهید داشت. مثلاً برای دوره های تحصیلات تکمیلی قطعاً باید انگیزه نامه شما قوی باشد.
 8. نداشتن سوء پیشینه نیز از شرایط مهم اخذ ویزای تحصیلی برای کانادا محسوب می شود.
 9. در صورتی که قصد شما تحصیل در کبک باشد نیاز به گواهی پذیرش از کبک یعنی CAQ دارید. این گواهی از سوی اداره مهاجرت کبک MIDI صادر می شود.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا

مدارک ویزای تحصیلی کانادا

از آنجایی که معمولاً ویزای تحصیلی نیاز به ارائه یک سری مدارک مهم دارد قطعاً نیاز است تا لیستی از مدارک یکسان برای همه دانشگاه ها را داشته باشید. حال برخی از دانشگاه ها شرایط مخصوصی برای خود در نظر می گیرند. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 1. در ابتدا نیاز به نامه پذیرش از دانشگاه کانادا دارید.
 2. نامه CAQ برای کسانی که خواستار تحصیل در کبک هستند یک گزینه الزامی است.
 3. همه افراد متقاضی تحصیل در کانادا می بایست برنامه تحصیلی Study plan داشته باشند.
 4. یاز است تا آخرین مدرک تحصیلی مورد نیاز را ترجمه کنید. دقت کنید که این موضوع قطعاً به شما کمک زیادی می کند.
 5. ریزنمرات مربوط به آخرین مقطع تحصیلی نیز می بایست ترجمه شوند.
 6. افراد باید فرم های تکمیل شده درخواست ویزا را ارائه دهند.
 7. نیاز است تا نامه تمکن مالی 4 ماه اخیر را ارائه دهید.
 8. نیاز است که از اولین صفحه از جدیدترین پاسپورت و صفحات مهر خورده را اسکن نمایید.
 9. نیاز است که اصل شناسنامه به همراه ترجمه و همینطور اسکن اصل شناسنامه شخص همراه در صورت تاهل ارائه شود.
 10. افراد نیاز به دو قطعه عکس دارند و ابعاد عکس باید 3 در 4 در نظر گرفته شود.
 11. همینطور نیاز است تا نامه سابقه و بیمه کاری ارائه شود و سند و مدارک مربوط به دارایی های شخصی نیز ارائه شود.
 12. فیش واریز شهریه از موارد مهمی است که ارزیابی می شود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا نیاز است یک سری گام ها را طی کنید. دقت کنید که در هر گام باید مشاوره های لازم به دقت صورت بگیرد.در ادامه روش گرفتن ویزای تحصیلی کانادا به‌صورت قدم به قدم شرح خواهیم داد.

جمع آوری مدارک ویزای تحصیلی

اولین قدم در مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا جمع آوری مدارک مورد نیاز است. این مدارک بر اساس مقطع تحصیلی و البته نوع دانشگاه متغیر می‌باشد. برخی از دانشگاه ها تاکید زیادی به مدرک زبان دارند. در برخی دیگر از دانشگاه ها تاکید به ارائه معرفی نامه و یا مقالات چاپ شده می شود.

همینطور نیاز است تا مدارک مورد نظر به زبان های انگلیسی و فرانسه ترجمه شود. مدارک تحصیلی کانادا برای صدور ویزا اولین گام محسوب می شود.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

تکمیل فرم درخواست ویزا

دومین گامی که برای اخذ ویزا می بایست طی کنید تکمیل فرم است.

 • در ابتدا باید فرم درخواست ویزای تحصیلی را تکمیل کنید.
 • همینطور نیاز است تا فرم اطلاعات خانواده نیز تکمیل شود.
 • فرم تعیین سرپرست برای متقاضی زیر سن قانونی از موارد بسیار مهمی است که باید سنجیده شود.
 • نیاز به تکمیل فرم schedule 1 سفارت کانادا دارید و این فرم می بایست به شکل اصولی تکمیل شود.
 • از سوی دیگر باید فرم تعیین سرپرست برای متقاضی زیر سن قانونی را نیز تکمیل کنید.
 • فرم schedule 1 سفارت کانادا نیز باید به طور دقیق تکمیل شود.
 • همه فرم ها در سایت اداره مهاجرت کانادا موجود است.
 • تکمیل فرم ها باید به صورت کامل و با صداقت پر شود و نکته مهم این است که هیچ قسمت نباید خالی بماند.

پرداخت هزینه های سفارت ویزا

هزینه هایی که مربوط به دریافت ویزا می شود، می بایست به دولت کانادا پرداخت شود که شامل هزینه ای زیر می باشد:

 • این هزینه مربوط به هزینه درخواست بوده و همینطور هزینه بایومتریکس نیز در نظر گرفته می شود. هر دو هزینه ها همزمان پرداخت می شود.
 • پس از ثبت درخواست اینترنتی می بایست حساب کاربری در سایت اداره مهاجرت کانادا ایجاد شود و پرینت لازم گرفته شود.
 • نسخه ای از رسید نیز می بایست ضمیمه درخواست شود.
 • فارغ از نتیجه درخواست می بایست پس از شروع بررسی هزینه ها پرداختی صورت بگیرد.
 • نسخه ای از رسید نیز باید ضمیمه شود.
 • قابل ذکر است پرداخت هزینه با هر کارتی امکان پذیر نخواهد بود.
 • سپس نیاز است تا پروسه اخذ ویزای دانشجویی به طور کلی بررسی شود.
 • انجام انگشت نگاری به طور کلی بسیار مهم است.
 • دقت کنید که سفارت می بایست ویزای مربوطه را دقیقاً ارزیابی کند.

پیشنهاد مطالعه : ویزای توریستی کانادا

شرایط سنی ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان ویزا می‌بایست از شرایط سنی مشخصی که توسط دولت این کشور مقرر شده برخوردار باشند. آگاهی از این محدودیت‌ها و شرایط سنی مجاز برای هر مقطع تحصیلی، به شما کمک می‌کند تا با برنامه‌ریزی دقیق، شانس خود را برای دریافت ویزا افزایش دهید.

مقطع کارشناسی:

برای تحصیل در این مقطع تحصیل حداقل سن 18 و حداکثر سن 22 سال می‌باشد. در برخی موارد، افراد بالای 22 سال نیز می‌توانند برای ویزای کارشناسی اقدام کنند، به شرطی که دلایل موجهی برای این امر مانند سابقه کار مرتبط، مدرک کاردانی یا فوق دیپلم و… ارائه دهند. متقاضیان رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ممکن است با محدودیت‌های سنی متفاوتی روبرو باشند.

مقطع کارشناسی ارشد:

حداقل سن برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد 18 و حداکثر 25 سال است. اگرچه افراد بالای 25 سال نیز می‌توانند در صورت ارائه مدارک و مستندات قوی مبنی بر صلاحیت و انگیزه تحصیلی بالا، برای ویزای کارشناسی ارشد اقدام کنند. در برخی رشته‌های خاص، مانند MBA، ممکن است حداکثر سن برای متقاضیان بالاتر باشد.

مقطع دکترا:

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا می‌بایست حداقل 18 و حداکثر 35 سال داشته باشند. در موارد خاص، افراد بالای 35 سال نیز می‌توانند با ارائه مدارک و مستندات قوی مبنی بر صلاحیت و سابقه تحقیقاتی برجسته، برای ویزای دکترا اقدام کنند.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا

برای آنکه پذیرش تحصیلی در کانادا را بگیرید لازم است که برخی شرایط ویزای تحصیلی کانادا مشروط برای پذیرفته شدن در کانادا را هم یاد بگیرید تا اگر مشکلی در راه تحصیل شما پیش آمد بدانید که چگونه‌ می‌توانید آن مشکل را برطرف کنید.

شرایط پذیرش تحصیلی مشروط در کانادا چیست؟

پذیرش مشروط که اسم دیگر آن پذیرش موقت هم هست با نام Conditional Acceptance یا Conditional Admission هم آن را‌ می‌شناسند، یعنی فرد تا وقتی که مدارک خود را تکمیل کرده‌ می‌تواند در کانادا به تحصیل خود ادامه دهد. یکی از دلایلی که برای این نوع پذیرش وجود دارد مخصوص افرادی است که نتوانسته‌اند مدرک قبولی زبان خود را ارائه دهند و هنوز در آزمون نهایی زبان پذیرفته نشده‌‌‌اند. بعضی از دانشگاه‌‌های کانادا که سطح علمی بالایی دارند این دانشجویان مشروط را‌ می‌پذیرند تا در موعد مقرر بتوانند مدرک زبان خود را به دانشگاه بدهند.

البته که برای پذیرش تحصیلی در کانادا لازم است شرایط و مدارک دیگری هم داشته باشید. به طور کلی می‌توان گفت این گروه از افراد‌ می‌توانند برای پذیرش تحصیلی مشروط اقدام کنند:

 • کسانی که هنوز مدرک اصلی تحصیلی خود را از دانشگاه قبل خود نگرفته‌‌اند.
 • آن‌‌هایی که هنوز مدرک زبان خود را ارائه نداده‌‌‌اند یا در آزمون آن قبول نشده‌‌‌اند.
 • کسانی که زبان آن‌‌ها از حد مجازی که دانشگاه در نظر دارد کمتر است.

پذیرش تحصیلی کانادا احتیاج به شرایط و مدارک خاصی دارد؛ تحصیل مشروط در کانادا هم از این قاعده مستثنا نیست. مراحل پذیرش مشروط در دانشگاه‌های این کشور را به شما خواهیم گفت:

مرحله اول

در مرحله اول باید درخواست مشروط خود برای پذیرش را به دانشگاه مورد نظر خود بفرستید. در برخی دانشگاه‌ها خود دانشجو باید پذیرش مشروط را انتخاب کند. اما برخی از دانشگاه‌‌ها با دیدن مدارک و نمره زبان خودشان پذیرش مشروط را برای دانشجو انتخاب‌ می‌کنند.

مرحله دوم

اگر دانشگاه مورد نظر پذیرش مشروط را بپذیرد، خودش نامه‌ای که نشان از پذیرش مشروط دارد برای متقاضی مورد نظر خواهد فرستاد.

مرحله سوم

اینجا باید یک یا چند شرط برای پذیرش مشروط به دائمی را انجام دهید. این شرایط عبارت‌اند از:

 • باید نمره کیفی مورد قبول دانشگاه را بگیرید
 • یک برنامه فشرده برای یادگیری زبان انگلیسی
 • گرفتن نمره بالا در آزمون‌‌های زبان
 • آموزش برای گرفتن مدرک آیلتس و تافل و آزمون‌های دیگر

مرحله چهارم

بعد از پذیرفته شدن در تمام مراحل قبل، پذیرش مشروط به پذیرش دائمی تبدیل‌ می‌شود. برای آنکه در دانشگاه‌های کانادا پذیرش مشروط بگیرید، باید بعد از پر کردن فرم پذیرش، هزینه مورد نظر را بپردازید تا دانشگاه مدارک شما را بررسی کند. برای پذیرش مشروط دانشجویان مدارک زیر را لازم دارند:

 • مدارک تحصیلی بین‌المللی مانند دیپلم، گواهی تحصیلی، ریز نمرات و مدارک قبلی که ترجمه شده‌‌‌اند
 • فرم تمکن مالی
 • پرداخت هزینه انگشت نگاری، فیش پرداختی وقت مصاحبه سفارت و دیگر مدارک
 • مدارک شناسایی مانند پاسپورت، کارت ملی، شناسنامه و …

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

تمکن مالی با هزینه اخذ ویزا متفاوت است.هزینه سفارت کانادا اولین هزینه ای است که برای درخواست ویزای دانشجویی کانادا برآورد می شود. برای هر متقاضی هزینه 150 دلار کانادا در نظر گرفته شده است.

این مبلغ به طور کلی برای تمدید مدت اقامت تحصیلی به میزان 500 دلار خواهد بود. در واقع 200 دلار از این مبلغ مربوط به حفظ وضعیت تحصیل بوده و 300 دلار دیگر نیز هزینه ای است که برای صدور ویزای جدید می بایست پرداخت نمایید.

بخش دیگر از هزینه ویزای تحصیلی کانادا هزینه های مربوط به مشخصات هویتی یا بیومتریک است که مبلغ 85 دلار برای هر شخص در نظر گرفته شده است. دقت کنید که مراکز ویزای بیومتریک در ایران فعالیت نمی کنند و هزینه سفر به دفاتر در کشورهای همسایه را نیز می بایست برآورد کنید.

در ابتدا می بایست به واسطه مشاوران مهاجرتی اطمینان حاصل کنید که تست بیومتریک برای شما ضروری است یا خیر. ایرانیانی که در طول 10 سال گذشته این تست را پشت سر نگذاشته اند می بایست پروسه بیومتریک را پشت سر بگذارند.

مورد بعدی در خصوص هزینه ویزای تحصیلی کانادا هزینه درخواست پذیرش است. هزینه درخواست پذیرش بر اساس مرکز آموزشی و ملیت متقاضی سنجیده می شود. در واقع این موضوع بستگی به دانشگاه و موسسه مربوطه دارد. بخش دیگری از هزینه ها مربوط به معاینه پزشکی خواهد بود.

در صورتی که طول دوره تحصیل شما بیش از 6 ماه باشد نیاز است معاینه پزشکی را پشت سر بگذارید. در صورتی که در طی یک سال گذشته از ایران خارج نشده باشید، نیازی به معاینه پزشکی ندارید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا چقدر طول میکشه

زمان ویزای تحصیلی کانادا، بدون در نظر گرفتن زمان انگشت نگاری و مصاحبه بین بازه زمانی 11 تا 15 هفته کاری می باشد. قابل ذکر است که این زمان تقریبی بوده و بسته به شرایط شما تغییر میکند. در صورت نیاز به مشاوره می توانید با ویزافوری تماس بگیرید.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا

برای تحصیل در کانادا و اخذ ویزای این کشور نیاز به تمکن مالی خواهید داشت. یعنی شرایط مالی شما باید به دولت کانادا ثابت شود. این مورد شانس ویزای تحصیلی کانادا شما را افزایش می دهد. در صورتی که دوره تحصیلی شما کمتر از یک سال است مدارک تمکن مالی که نشان دهد می توانید هزینه طول دوره را پوشش دهید، کافی است.

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا

اما برای دوره های بیش از یک سال معمولاً باید ثابت کنید که هزینه های یک سال تحصیل و زندگی در کانادا را خواهید داشت. هزینه زندگی و تحصیل برای دانشجویان خارجی در کانادا به میزان 25 هزار الی 45 هزار دلار تخمین زده شده است.

البته دانشگاهی که پذیرفته می شوید نیز بر روی هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا تاثیر دارد. به هر حال شما به عنوان یک دانشجو در می بایست حداقل 10 هزار دلار به همراه داشته باشید. اگر یک همراه ببرید میزان 4 هزار دلار برای شخص همراه در نظر گرفته می شود.

از آنجایی که هزینه تحصیل در ایالت کبک به نسبت هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا در سایر ایالت های کانادا فرق دارد چه خوب است با مشاوران ویزافوری ارتباط بگیرید و همه جوانب را بررسی کنید.

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

درصد قبولی ویزای تحصیلی کانادا

درصد قبولی ویزای تحصیلی کانادا در شرکت ویزافوری در این سال ها بالای 90 درصد بوده است. برای افزایش شانس خود در قبولی ویزا تحصیلی بهتر است به تمامی مواردی که کارشناسان ما توصیه می کنید عمل کنید بسیاری از ریجکتی ها به علت عدم توجه متقاضی به قوانین می باشد.

مدت اعتبار ویزای تحصیلی کانادا

پاسپورت ایران اعتبار 5 ساله دارد ویزا نیز شامل اعتبار 5 ساله خواهد بود. این مدت برای تحصیل کارشناسی مناسب است. برای مقطع کارشناسی ارشد نیز باید زمان 2 سال و 90 روز طی شود.

اقامت تحصیلی کانادا

مواردی مانند آموزش بالا در سطح عالی و داشتن تجهیزات کامل برای تحصیل، همچنین امکان ادامه تحصیل یا اقامت تحصیلی کانادا بعد از اتمام تحصیلات و گرفتن اقامت دائم و ویزای کاری باعث شده که کانادا مقصدی رویایی برای کسانی باشد که قصد مهاجرت به کشور دیگری را دارند.

شهروندان کانادا یا کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند‌ می‌توانند به صورت رایگان در مدارس کانادا تحصیل کنند ولی دیگر دانش آموزان باید شهریه بپردازند. تحصیلات دانشگاهی در کانادا هم برای شهروندان و هم دانشجویان بین‌المللی هزینه دارد.

ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

داشتن مدرک زبان از شروط اصلی دریافت ویزای تحصیلی یا پذیرش در دانشگاه‌‌های کانادا نیست اما شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه‌‌های کانادا تا حد زیادی افزایش‌ می‌دهد. برای گرفتن ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان با ما همراه شوید.

می‌توانید در برخی رشته‌‌ها در بعضی از دانشگاه‌‌ها بدون مدرک زبان درس بخوانید، اما تعداد این دانشگاه‌‌ها محدود است. این شرایط را در بخش پذیرش مشروط در دانشگاه‌‌های کانادا برایتان توضیح دادیم.

توجه داشته باشید که پذیرش مشروط یا ویزا تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان گزینه‌‌های شما را محدود‌ می‌کند و ریسک گرفتن ویزای تحصیلی شما را هم افزایش‌ می‌دهد، چون آفیسر سفارت متوجه خواهد شد که شما تسلط کافی روی مکالمه زبان ندارید.

ویزای تحصیلی کانادا برای متاهلین

اگر متاهل هستید و‌ می‌خواهید در کانادا اقامت تحصیلی بگیرید‌ می‌توانید با گرفتن ویزای همراه برای همسر و فرزندان خود با خانواده خود در این کشور بمانید. از مزایایی که گرفتن ویزای تحصیلی کانادا برای متاهلین دارد این است که وقتی شما در حال تحصیل هستید همسر شما‌ می‌تواند به صورت تمام وقت کار کند و فرزندان شما هم از مزایای تحصیل در مدارس دولتی رایگان بهره ببرند.

والدینی که‌ می‌خواهند ویزای تحصیلی مدارس را برای فرزندانشان بگیرند‌ می‌توانند ویزای گاردین کانادا را بگیرند و خودشان به عنوان سرپرست به کانادا بروند.

مدت زمان جواب ویزای تحصیلی کانادا

انتظار برای دریافت جواب ویزای تحصیلی کانادا، می‌تواند دوره‌ای پر از اضطراب و نگرانی برای متقاضیان باشد. آگاهی از مدت زمان معمول بررسی درخواست ویزا و عوامل موثر بر آن، به شما کمک می‌کند تا با ذهنی آرام‌تر این دوران را سپری کنید.

همانطور که پیشتر اشاره شد به‌طور کلی، بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا بین 11 تا 15 هفته طول می‌کشد. این مدت زمان می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی چون حجم تقاضا، پیچیدگی پرونده، نیاز به بررسی‌های اضافی و… قرار گیرد.

جواب ویزای تحصیلی کانادا بعد از انگشت نگاری

پس از انجام انگشت نگاری، انتظار برای دریافت نتیجه می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. با این حال، روش‌هایی برای پیگیری وضعیت درخواست و کسب اطلاعات در مورد روند بررسی آن وجود دارد. این راهنمای جامع به شما کمک می‌کند تا با جزئیات کامل مراحل پیگیری ویزای تحصیلی کانادا را دنبال کنید.

1- 1. به وب سایت اداره مهاجرت کانادا (IRCC) مراجعه کنید.https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/corporate/contact-ircc.htm

2-با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود وارد حساب کاربری شوید. اگر هنوز حساب کاربری ندارید، باید یکی ایجاد کنید. برای این کار، به بخش “ایجاد حساب کاربری” در وب سایت IRCC مراجعه نمایید.

3- سپس به بخش “بررسی وضعیت کامل درخواست” بروید. این بخش در منوی اصلی یا داشبورد حساب کاربری شما قابل دسترس است. در این بخش می‌توانید به‌طور مرتب وضعیت پرونده ویزای خود را پیگیری کنید. اطلاعاتی مانند تاریخ ارسال درخواست، تاریخ انگشت نگاری و وضعیت فعلی درخواست شما (در حال بررسی، در انتظار تصمیم‌گیری و غیره) نمایش داده می‌شود.

اگر از طریق بررسی آنلاین وضعیت نتیجه انگشت نگاری ویزای تحصیلی کانادا به نتیجه مطلوبی نرسیدید، می‌توانید از طریق ارسال فرم آنلاین با سفارت کانادا در آنکارا تماس بگیرید.

 1. برای این کار، به وب سایت سفارت کانادا در آنکارا مراجعه و فرم مربوط به پیگیری ویزا را پیدا کنید.
 2. در فرم، نوع ویزا، اطلاعات شخصی، شماره UCI، شماره درخواست (که زمان ارسال درخواست برای شما ارسال شده است) و متن درخواست خود را برای پیگیری نتیجه ویزا وارد نمایید.
 3. پس از ارسال فرم، ایمیلی مبنی بر دریافت درخواست شما ارسال خواهد شد.
 4. ممکن است سفارت با شما تماس بگیرد یا مستقیما پورتال ویزای شما را با نتیجه ویزا آپدیت کند.

مکاتبه با عضو پارلمان کانادا (MP)

چنانچه روش‌های یاد شده برای بررسی وضعیت ویزای تحصیلی کانادا نتیجه‌ای نداشت، می‌توانید با یکی از اعضای پارلمان استانی که قصد دارید در آنجا زندگی کنید، تماس بگیرید.

 1. برای یافتن عضو پارلمان مربوطه، به وب‌سایت پارلمان کانادا مراجعه کنید.
 2. با استفاده از آدرس ایمیل عضو پارلمان، شرایط پرونده ویزای خود را برای او توضیح دهید.
 3. اعضای پارلمان می‌توانند با اداره مهاجرت کانادا تماس بگیرند و روند پرونده شما را پیگیری کنند.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا زمانی رخ می‌دهد که IRCC معتقد باشد شما شرایط لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را برآورده نمی‌کنید. دلایل متعدد و مختلفی باعث ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا می‌شوند.

عدم تمکن مالی:

تمکن مالی مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا مانند اثبات توانایی پرداخت شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی و سایر مخارج مرتبط با تحصیل در کانادا، از الزامات دریافت ویزای تحصیلی این کشور است. اگر مدارک ارائه شده، توانایی مالی شما را به اثبات نرساند، ویزای شما ریجکت خواهد شد.

عدم ارائه مدارک تحصیلی معتبر:

ارائه مدارک تحصیلی معتبر از جمله دیپلم، پیش‌دانشگاهی و در مقطع بالاتر، ریز نمرات و مدرک زبان معتبر، از الزامات دریافت ویزای تحصیلی کانادا است. نقص یا عدم ارائه هر یک از این مدارک می‌تواند منجر به ریجکتی ویزا شود.

عدم ارائه برنامه تحصیلی مناسب:

شما باید در نامه پذیرش دانشگاه (Acceptance Letter) و سایر مدارک ارائه شده، به‌طور شفاف و قانع‌کننده، برنامه تحصیلی خود در کانادا را ارائه دهید. عدم ارائه برنامه تحصیلی مناسب یا تناقض در برنامه ارائه شده با سابقه تحصیلی و اهداف شما، می‌تواند از دلایل ریجکتی ویزا باشد.

عدم ارائه مدارک هویتی و گواهی‌های لازم:

ارائه مدارک هویتی معتبر مانند پاسپورت، شناسنامه و همچنین گواهی‌های عدم سوء پیشینه و سلامت، از الزامات دریافت ویزای تحصیلی کانادا است. نقص یا عدم ارائه هر یک از این مدارک می‌تواند منجر به ریجکتی ویزا شود.

عدم ارائه مدارک مربوط به وابستگی به کشور متقاضی:

اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای تحصیلی، به‌دنبال متقاضیانی است که پس از اتمام تحصیل به کشور خود بازگردند. شما باید با ارائه مدارک کافی، وابستگی خود به کشور مبدا را به اثبات برسانید. فقدان چنین مدارکی می‌تواند از دلایل ریجکتی ویزا باشد.

درصد ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

در سال 2022، نرخ ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانیان 17.8% بوده که در مقایسه با سایر کشورهای آسیایی پایین‌تر است. با این وجود نمی‌توان به‌طور دقیق و قطعی احتمال ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را برای هر فرد مشخص کرد. به‌طور کلی، نرخ ریجکتی ویزای تحصیلی برای مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا بیشتر از مقطع کارشناسی است.

برخی از رشته‌های تحصیلی مانند پزشکی، دندانپزشکی و مهندسی به دلیل تقاضای بالا و ظرفیت محدود، نرخ ریجکتی ویزای تحصیلی بالاتری دارند. همچنین متقاضیانی که از معدل و نمرات ضعیف‌تر برخوردارند یا دارای سابقه ترک تحصیل هستند، ممکن است با احتمال ریجکتی ویزای تحصیلی بیشتری روبرو باشند.

رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

دریافت نامه ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا، ممکن است لحظه‌ای شما را از آرزوهایتان دور کند، اما ناامید نشوید! این پایان راه نیست. با کمی تلاش و پشتکار، می‌توانید بار دیگر برای دریافت ویزا اقدام و رویای تحصیل در این کشور را به واقعیت تبدیل کنید.

1-درک عمیق دلیل ریجکتی:

اولین قدم، درک دقیق دلیل ریجکتی ویزای شماست. نامه ریجکتی را به دقت مطالعه کنید و ببینید چه ایرادی در پرونده شما وجود داشته است. از دلایل معمول ریجکتی ویزا می‌توان به مواردی چون عدم تمکن مالی، نقص در مدارک تحصیلی، برنامه تحصیلی نامناسب، ارائه مدارک جعلی، عدم اثبات وابستگی به کشور مبدا و… اشاره کرد. اگر دلیل ریجکتی در نامه به طور شفاف ذکر نشده، می‌توانید از طریق فرم آنلاین یا تماس با سفارت کانادا، جزئیات بیشتری راجع به دلیل ریجکتی درخواست کنید.

2-جمع‌آوری مدارک و مستندات لازم:

با توجه به دلیل ریجکتی، لیستی از مدارک و مستندات تکمیلی یا جایگزین که برای رفع نقص‌ها نیاز دارید، تهیه نمایید.

 • تمکن مالی: ارائه مدارک قوی‌تر مانند صورت‌حساب بانکی، گواهی تمکن مالی از بانک، سند ملکی و…
 • مدارک تحصیلی: ارائه ریز نمرات ترجمه شده، مدارک زبان معتبر، گواهی‌های افتخار و…
 • برنامه تحصیلی: ارائه شرح تفصیلی‌تر از برنامه تحصیلی، انگیزه‌نامه قوی‌تر و…
 • مدارک هویتی: ارائه پاسپورت جدید، گواهی عدم سوء پیشینه به روز و…
 • اثبات وابستگی به کشور مبدا: ارائه سند ازدواج، گواهی اشتغال به کار، پروانه کسب و…

3- نگارش نامه توضیحی:

نامه‌ای خطاب به اداره مهاجرت کانادا (IRCC) بنویسید و در آن به‌طور کامل و شفاف، دلیل ریجکتی را شرح دهید. به شکل واضح توضیح دهید که چه اقداماتی برای رفع نقص‌ها انجام داده‌اید و مدارک جدید چه چیزی را اثبات می‌کنند.

از اشتباهات خود عذرخواهی کنید و تعهد خود را به رعایت قوانین و مقررات مهاجرتی کانادا نشان دهید. مجددا انگیزه خود برای تحصیل در کانادا را به‌طور قوی و متقاعد کننده بیان کنید.

4- ارسال مجدد درخواست:

پس از جمع‌آوری مدارک و مستندات لازم و نگارش نامه توضیحی، مجددا برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام نمایید.

ویزای تحصیلی کانادا تضمینی

برای تحصیل در کانادا در وهله اول به مدرک زبان خود توجه کنید. هرچه رزومه شما قوی تر باشد پذیرش تحصیلی نیز بیشتر خواهد بود. دقت کنید که برای پذیرش تحصیلی در این کشور نیاز است تا سطح علمی خوبی داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص می توانید با مشاوران ویزافوری در ارتباط باشید.

سوالات متداول

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

برای تمکن مالی بیشتر اثبات این موضوع مهم است که این پول قرضی نباشد. برای همین منظور بازه زمانی ا تا 4 ماه را در نظر می گیرند.

نمره زبان برای ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟

بسته به مقطع تحصیلی این نمره متغییر است، برای مقطع کارشناسی حداقل نمره 6.5 برای آیلتس و نمره 85 برای تافل است.

برای ویزای تحصیلی کانادا با چه رزومه ای فاند میدن؟

فاند تحصیلی کانادا محدود می باشد و بر اساس شایستگی تحصیلی به دانشجو تعلق می گیرد. از این رو متقاضیان باید سوابق تحصیلی عالی، معدل بالا و حداقل نمره آیلتس 6.5 داشته باشند.

ایا ویزای تحصیلی کانادا مصاحبه دارد؟

خیر، برای هر نوع ویزای کانادا که اقدام کنید نیازی به مصاحبه ندارد و همه ی مراحل سیستمی و روی سایت اداره مهاجرت مدارک مربوطه آپلود می شود.

افزودن دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • صالحی ۱۵ / ۰۸ / ۱۴۰۲

  سلام من درمورد مهاجرت تحصیلی کانادا سوال داشتم و میخواستم بدونم که بعد از پایان ویزای تحصیلیم حتما باید برگردم یا راهی برای تبدیل ویزام وجود داره؟

  پاسخ
  • ویزافوری ۱۵ / ۰۸ / ۱۴۰۲

   سلام روزتون بخیر
   اقامت تحصیلی جنبه رقابتی دارد اما با داشتن مدرک زبان می توانید برای اقامت اقدام کنید. برای راهنمایی بیشتر می توانید با شماره ۷۵۱۳۵ تماس بگیرید.

   پاسخ