ویزای توریستی روسیه | نحوه ی اقدام + مدارک

آخرین بروزرسانی : اردیبهشت ۱۴۰۳

اخذ ویزای توریستی روسیه چه شرایط و قوانینی دارد؟ در این مطلب یک راهنمای جامع در خصوص سفر کوتاه مدت به کشور روسیه قرار داده شده است.

اگر به هر دلیلی برای اخذ ویزای توریستی روسیه مشکل دارید، حتما به پیشنهاد ارائه شده در انتهای این مطلب مراجعه کنید.

شرایط جدید ویزای توریستی روسیه

برای ارائه‌ی ویزای توریستی روسیه شرایط بسیار ساده ای در نظر گرفته شده است. شما باید مدارک مهمی مانند پاسپورت، عکس یا بلیط رفت و برگشت و تمکن مالی که نشان می دهد بعد از سفر کوتاه مدت‌تان، حتما به ایران باز خواهید گشت را پُر کنید.

پس از آن، اجازه ورود به این کشور را از طریق ویزای توریستی به دست خواهید آورد. شایان ذکر است که با اینکه محدودیت های کرونایی در این کشور لغو شده اند، اما شرکت های هواپیمایی مختلف برای اینکه اجازه سفر به شما دهند، کارت واکسن دریافت می کنند. اگر کارت واکسن ندارید میتوانید تست منفی PCR ارائه کنید تا اجازه سفر به روسیه را داشته باشید.

مدارک اخذ ویزای توریستی روسیه

برای اخذ ویزای توریستی روسیه باید مدارک زیر را به سفارت یا کنسولگری این کشور ارائه دهید.

  • پاسپورتی که حداقل دارای 2 صفحه‌ی خالی باشد و 6 ماه بیشتر از زمان خروج ِشما از روسیه (تاریخ پایان سفر توریستی تان به این کشور)، دارای اعتبار باشد.
  • 1 عدد عکس در سایز پاسپورت و مطابق با قوانین سفارت روسیه. این عکس ها می بایست از پشت امضا شده باشند.
  • مدارکی که نشان دهد شما در مدت اقامت تان در کشور روسیه هتلی را رزرو کرده اید. اگر هتل توسط شرکت گردشگری یا توری که با آن به روسیه سفر می کنید رزرو شده باشد باید تاییدیه مربوط به آن را ارائه دهید. این تاییدیه باید حاوی شماره مرجع و شماره تاییدیه ویزا به همراه بلیت رفت و برگشت باشد.
  • مدارکی ارائه کنید که نشان دهد وابستگی خانوادگی، مالی، تجاری و … در ایران دارید. از جمله این مدارک می توان به سند ازدواج، گواهی تولد فرزند، لیست دارایی های مالی و .. اشاره کرد.
  • ضمانت بازگشت از سفر ( چک شخص ثالث یا پول نقد که مبلغش در زمان اخذ ویزا به مسافر اعلام می گردد )

هزینه درخواست ویزای روسیه

هزینه درخواست ویزای گردشگری روسیه، وابسته به عوامل متعددی می باشد. با در نظر گرفتن ِاین عوامل مانند طول مدت اقامت در کشور روسیه متقاضیان هزینه های مختلفی را باید بپردازند.

ایرانیان برای پرداخت هزینه‌ی ویزای توریستی روسیه باید طبق جدول زیر عمل کنند. شایان ذکر است که در زمان نگارش این مقاله (ابتدای سال 2023)، هزینه ویزای توریستی روسیه به شرح زیر است و این رقم می تواند توسط سفارت این کشور تغییر کند.

نحوه اقدام اخذ ویزای توریستی روسیه

فرآیند درخواست ویزای توریستی روسیه چند مرحله دارد که باید به ترتیب آنها را انجام دهید تا به مشکل نخورید. این مراحل به شرح زیر هستند:

اعتبار پاسپورت

اعتبار پاسپورت خود را چک کنید. اگر پاسپورتی که در اختیار دارید بعد از تاریخِ خروج تان از روسیه و بعد از زمان پایان ِاعتبار ویزای تان، کمتر از شش ماه (حتی یک روز) مهلت داشته باشد نمی توانید برای دریافت ویزای توریستی روسیه اقدام کنید. حتما نسبت به تمدید اعتبار پاسپورت خود اقدام کنید. سپس برای درخواست ویزای توریستی کشور روسیه اقدامات لازم را انجام دهید.

دریافت دعوت نامه

دریافت دعوت نامه (به عنوان پشتیبانِ ویزا) که کمک می کند راحتتر بتوانید ویزای توریستی روسیه را اخذ کنید. شما می توانید این نامه را از دو طریق اخذ کنید. اول، از طریق شرکت مسافرتی یا توری که از طریق ِآن به روسیه سفر می کنید. راه دوم این است که دعوت نامه را از طریق هتلی که قصد اقامت در آن دارید، دریافت کنید.

دلیل ِآن این است که روسیه فقط از طریق کارگزار ها و آژانس های مسافرتی ویزای توریستی به افراد می دهد. شما نمی توانید به صورت فردی برای دریافت ویزای توریستی اقدام کنید.

فرم درخواست ویزا

فرم درخواست ویزای توریستی روسیه را به صورت آنلاین پُر کنید. این فرم حاوی سوالاتی است در مورد مشخصات فردی شما، هدفتان از سفر به روسیه و ..که توسط کارگزاری یا آژانس مسافرتی انجام می شود.

ارائه‌ی مدارک لازم

جمع آوری و ارائه‌ی مدارک لازم (که کمی بالاتر به آنها اشاره کردیم) مرحله بعدی است.

ارسال درخواست به کنسولگری

درخواست تان را برای دریافت ویزای توریستی برای کنسولگری روسیه یا مرکز پردازش ویزای روسیه ارسال نمایید. مدارک باید توسط شخص شما ارسال شوند. شایان ذکر است که افراد متقاضی با توجه به ملیت خود، طبق تشخیص آفیسر باید در سفارت حاضر شوند و مصاحبه ( فقط برای ویزای تجاری و ویزا یک ساله مولتی پل ) انجام دهند.

پرداخت هزینه ویزا

در مرحله آخر باید هزینه ویزای توریستی روسیه را پرداخت کنید. اغلب، در حین ارسال مدارک می بایست هزینه را هم پرداخت کنید. پرداخت باید از طریق کارت های بانکی انجام شود. در نهایت باید منتظر بمانید تا درخواست ویزای شما بررسی گردد.

مدت اعتبار ویزای روسیه

معمولا مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کشور روسیه وابسته به مدت زمانی است که قصد دارید در این کشور بمانید. به عنوان مثال اگر هتل و بلیط رفت و برگشت تان را برای مدت هفت روز رزرو کرده باشید، ویزای توریستی شما هم فقط یک هفته اعتبار خواهد داشت.

تاریخ شروع/پایان اعتبار ویزای توریستی روی آن درج می شود و ملزم هستید در تاریخ ِقید شده به ایران باز گردید. به طور کلی، ویزای توریستی کشور روسیه در حالت عادی فقط طبق بلیت رفت و برگشت سادر می شود. و مدت زمان آن 14 روزه می باشد.

مدت اعتبار ویزای روسیه

مدت زمان جوابدهی به درخواست ویزا

مدت زمانی که طول می کشد تا به درخواست ویزای توریستی ِشما جواب داده شود، فقط برای ایرانیان می توان صادر کرد. اگر برای انجام کاری ضروری به این کشور سفر می کنید، با در نظر گرفتنِ بازه زمانی هفت تا بیست روز ( بستگی به نوع درخواست ویزا مسافر دارد که عادی است یا فوری )، برای ارسال درخواست خود جهت دریافت ویزای گردشگری روسیه اقدام کنید تا بتوانید تاریخِ دریافت ویزا و ورودتان را به این کشور تخمین بزنید.

تمدید ویزای توریستی روسیه

جهت تمدید ویزای توریستی کشور روسیه اگر نوع ویزای شما یکبار ورود باشد، باید حتما از این کشور خارج شوید. سپس در ایران اقدام به تمدید ویزا یا اخذ ویزا توریستی (برای مرتبه دوم) کنید تا بتوانید اجازه ورود مجدد به این کشور را داشته باشید. ویزاهای توریستی به هیچ وجه در خاکِ کشور روسیه قابل تمدید نیستند.

اخذ ویزای توریستی روسیه ویزافوری

از آنجایی که مراحل دریافت ویزای گردشگری روسیه پیچیدگی های خاص خود را دارد و ممکن است در پروسه ارسال مدارک تان مشکل داشته باشید، می توانید انجام مراحل دریافت ویزای توریستی کشور روسیه را به ما در شرکت گردشگری ویزا فوری بسپارید.

شرکت ویزا فوری صدها پرونده موفق در زمینه اخذ ویزا توریستی، تحصیلی، کاری، تعیین وقت سفارت و … در کارنامه خود دارد و آماده همکاری با شما متقاضی گرامی جهت سفر توریستی به کشور روسیه است. پیشنهاد می کنیم از طریق راه های ارتباطی درج شده در انتهای صفحه با ما ارتباط بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید.

سوالات متداول

برای اخذ ویزای روسیه چه مدارک لازم است؟

تصویر پاسپورت
رزرو بلیط و هتل
یک قطعه عکس جدید
بیمه مسافرتی

مدت زمان اخذ ویزای روسیه چند روز کاری است؟

5 الی 8 روز کاری می باشد

تورهای شب های سفید روسیه در چه ماهی از سال برگزار می شود؟

اواسط خرداد ماه تا اواسط تیرماه

افزودن دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *