ویزای تحصیلی انگلیس

آخرین بروزرسانی : اردیبهشت ۱۴۰۳

با توجه به اینکه انگلیس تعدادی از معتبرترین دانشگاه‌ها در دنیا را در خود جای داده، دریافت ویزای تحصیلی این کشور همواره یکی از اهداف دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی بوده است.

برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس می بایست در ابتدا شرایط لازم برای پذیرش تحصیلی را به درستی بررسی کنید. یکی از شرایط مهم، تنظیم مدارک است. بررسی شرایط سنی و همینطور هزینه های مربوط به اخذ ویزا نیز نباید فراموش شود.

تمکن مالی از موارد مهمی است که برای ویزای تحصیلی انگلیس باید به آن پرداخته شود. هرچه قدرت مالی شما بیشتر باشد قطعاً شانس بیشتری دارید. از سوی دیگر باید مدت زمان صدور ویزا را نیز به دقت بررسی کنید.بررسی ها نشان می دهد مراحل اخذ ویزای دانشجویی انگلیس کمک می کند تا زمان کمتری تلف شود.

بیشتر درخواست‌کنندگان تصور می‌کنند که اخذ ویزای تحصیلی برای انگلیس، کاری بسیار دشوار است که ضرب‌الاجل‌ها و مدارک متعددی نیاز دارد؛ اما هیچ‌گاه به‌خاطر ارائه چنین مدارکی از تحصیل در خارج منصرف نشوید؛ چراکه در نهایت یک نکته بسیار مهم که باید بدانید این است که ویزای تحصیلی انگلیس در سال های اخیر دستخوش یک سری تغییرات مثبت بوده است.

ویزای تحصیلی انگلیس

در 3 دقیقه پاسخ همه سوالات خود را بگیرید

انواع ویزای تحصیلی انگلستان

تحصیل در انگلیس فرصت بی ‌نظیری برای پیشرفت در حوزه‌ی آکادمیک و یافتن شغل مناسب محسوب می ‌شود. با دریافت ویزای تحصیلی، دانش‌آموزان و دانشجویان بالای ۱۶ سال می ‌توانند به راحتی اقدام به تحصیل در این کشور کنند.

ویزای تحصیلی به سه دسته‌ ویزای دانشجویی، ویزای دانش‌آموزی و ویزای تحصیل موقت تقسیم می ‌شود و هر کدام شرایط خاص خود را دارند. بنابراین، برای انتخاب ویزای مناسب و انجام مراحل اپلای و دریافت آن، بهتر است از خدمات وکیل مهاجرتی بهره برد تا همه‌ مراحل به درستی انجام شود.

ویزای دانشجویی انگلیس

تمامی دانشجویان و داوطلبان بالای ۱۶ سال سن جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌ ها و کالج ‌های کشور انگلیس در مقاطع تحصیلی ( کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا) نیازمند دریافت ویزای مربوطه هستند. این ویزا با مدت اعتبار برابر با مدت زمان تحصیل به ‌همراه یک ماه اضافی صادر می ‌شود.

برای اخذ این ویزا، شما باید پذیرش رسمی از مؤسسات آموزش عالی در انگلیس داشته و همچنین باید دارای تمامی مهارت ‌های زبان انگلیسی و منابع مالی لازم برای پرداخت هزینه ‌های تحصیلی و زندگی خود باشید. بهتر است بدانید که امکان دریافت مجوز کار در طول دوره تحصیلی نیز وجود دارد.

ویزای دانش آموزی انگلیس

ویزای دانش‌آموزی tier 4 برای کودکان در رده‌ سنی ۴ تا ۱۷ سال صادر می ‌شود. دارندگان این ویزا، کودکان زیر شانزده سال حق اقامت و تحصیل در مدارس غیردولتی انگلستان را برای ۶ سال و ۴ ماه و کودکان شانزده تا هفده ساله برای ۳ سال و ۴ ماه دارند. اما این ویزا امکان تحصیل در مدارس دولتی را برای آنها فراهم نمی ‌کند.

یکی از مزایای این ویزا، قابلیت تمدید و تبدیل به ویزاهای دیگر است. والدین همچنین می ‌توانند با این ویزا برای خود ویزای همراه دریافت کنند. تأمین مالی برای پرداخت شهریه و هزینه‌ های زندگی از شرایط اساسی برای دریافت این ویزا است.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلیس

این نوع ویزای تحصیلی مخصوص افراد جستجو کننده تحصیلات کوتاه مدت در انگلستان است. این ویزا برای دوره های زبان انگلیسی، دوره های مهارتی و تحقیقات علمی قابل استفاده است. افراد خارج از اتحادیه اروپا و سوئیس میتوانند از این ویزا استفاده کنند. مدت ویزای تحصیلی کوتاه مدت بستگی به مدت دوره تحصیلی یا تحقیقاتی دارد و در صورت عدم تعیین دقیق، به مدت 6 ماه صادر میشود.

حداکثر مدت حضور در انگلستان برای این ویزا 30 روز بیشتر از مدت ویزا میباشد. با این ویزا نمیتوان در مدارس انگلستان تحصیل یا کار کرد. این ویزا قابل تمدید نیست و امکان اخذ اقامت انگلستان نیز وجود ندارد. متقاضی میتواند سه ماه قبل از ورود به انگلستان برای این ویزا درخواست دهد.

انواع ویزای تحصیلی انگلیس

شرایط ویزای تحصیلی انگلیس

شرایط ویزای تحصیلی انگلیس شامل موارد زیر می باشد که شما برای اخذ این نوع ویزا باید به آنها توجه کنید:

 • برای تحصیل دانشجویی در انگلیس باید حداقل 16 سال سن را به اتمام رسانده باشید.
 • نیاز است حداقل 6 ماه پیش از شروع دوره تحصیلی درخواست ویزا دهید.
 • از سوی دیگر می بایست در یک دانشگاه پذیرفته شده باشید.
 • در طول دوره تحصیل اجازه کار در مشاغل خاص نخواهید داشت و همینطور خود اشتغالی نیز برای شما ممنوع است.
 • تحصیل در مدارس با بودجه های محلی نیز ممنوع اعلام شده است.
 • یکی از مهمترین شرایط اخذ ویزای تحصیلی انگلستان، پذیرفته شدن در یکی از دانشگاه های این کشور است و باید در گواهی ارائه شده دقیقاً شرایط تحصیل شما مشخص باشد. یعنی باید مشخص شود که شامل پرداخت شهریه هستید یا خیر.
 • همینطور می بایست مشخص شود که آیا از بورسیه تحصیلی استفاده می کنید یا خیر. به هر حال شرایط خوابگاهی و سایر موارد نیز بخش مهمی از اصول تحصیل در انگلیس محسوب می شود.
 • با ویزای تحصیلی انگلیس می توانید به صورت پاره وقت در این کشور مشغول به کار شوید.
 • در صورتی که ویزای تحصیلی کوتاه مدت زبان انگلیسی را انتخاب کرده اید باید بدانید که تحصیل شما تنها شامل آموزش زبان انگلیسی می شود و نمی توانید آموزش دیگری را انتخاب کنید.
 • از سوی دیگر باید اثبات شود که موسسه مورد نظر از اعتبار لازم برخوردار است.
 • نیاز است اثبات کنید که هزینه کافی برای دوره مورد نظر را دارید و نیازی به کمک هزینه عمومی نخواهید داشت.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی انگلیس

اگر شرایط ذکرشده در بالا را دارید، سن شما بالای ۱۶ سال است و قصد شرکت در دوره‌های آموزش عالی بیش از ۶ ماهه در کشور انگلستان را دارید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی یا دانشجویی اقدام کنید. مراحل دریافت این ویزا عبارت‌اند از:

 1. در مرحله اول باید دانشگاه موردنظر خود را انتخاب و برای شرکت در دوره آموزشی آن درخواست دهید. سپس از سمت دانشگاه، پیشنهادی بی‌قیدوشرط دریافت خواهید کرد.
 2. در مرحله دوم، پس‌از پذیرش پیشنهاد بی‌قیدوشرط دانشگاه، گواهی پذیرش تحصیلی (CAS) را دریافت می‌کنید که هزینه دریافت این مدرک ۲۵ پوند است.
 3. در این مرحله می‌توانید برای ویزای تحصیلی خود درخواست دهید، یعنی پس‌از اینکه گواهی CAS را دریافت کردید، روند درخواست ویزای شما آغاز می‌شود و حداکثر تا ۶ ماه قبل‌از شروع دوره آموزشی باید برای اخذ ویزا اقدام کنید. پرداخت ۳۴۸ تا ۴۹۰ پوند و داشتن پاسپورت، از الزامات درخواست ویزای تحصیلی هستند.
 4. در مرحله چهارم شما ملزم به پرداخت هزینه‌ها هستید که یکی از هزینه‌هایی که برای این کار باید پرداخت شود، بیمه سلامت مهاجران (IHS) است که تمام دانشجویانی که بیش‌از ۶ ماه در انگلیس به تحصیل می‌پردازند، باید آن را پرداخت کنند.
 5. ارائه مدرک زبان انگلیسی یا اثبات دانش زبانی شما در این مرحله انجام می‌گیرد. بسیاری از دانشگاه‌ها تنها به اثبات دانش زبان انگلیسی بسنده می‌کنند؛ اما تعدادی از آن‌ها نیز به مدرک زبان نیاز دارند که باید بررسی کنید شرایط دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید برای این مرحله به چه صورت است.
 6. مرحله آخر، تکمیل درخواست است که باید پیش‌از ورود به انگلیس آن را انجام داده باشید. شما با داشتن این ویزا می‌توانید خانواده، فرزندان و همسر خود را نیز همراهتان ببرید.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلیس

برای اخذ ویزا نیاز به تنظیم یک سری مدارک لازم برای ویزای تحصیلی انگلیس دارید که شامل موارد زیر می باشد:

 1. شخص می بایست مدارک هویتی مانند شناسنامه، کارت ملی و پاسپورت ارائه دهد.
 2. برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس نیاز به نامه پذیرش تحصیلی در دانشگاه است که به آن cas نیز گفته می شود.
 3. از سوی دیگر نیاز به گواهی تمکن مالی برای پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل خواهد بود.
 4. در صورتی که متاهل هستید برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان نیاز به گواهی ازدواج خواهید داشت.
 5. در جدیدترین اطلاعیه ای که از سوی دولت انگلیس ارائه شده است افراد باید تست بیماری سل را پشت سر بگذارند.

یک سری مدارک دیگر نیز بر اساس نوع دانشگاه تحصیلی در نظر گرفته می شود که باید ارائه دهید. برخی از دانشگاه های انگلیس از شما مدرک زبان می خواهند. در صورتی که ویزای تحصیلی انگلیس کوتاه مدت دریافت کرده اید باید جزییات محل اقامت و برنامه سفر نیز ارائه شود. همینطور نیاز است تا گواهی پرداخت هزینه تحصیل را به همراه داشته باشید.

شرایط سنی ویزای تحصیلی انگلیس

شرایط سنی برای تحصیل در انگلیس در صورتی که به دنبال ویزای دانش آموزی باشید، بین 14 الی 17 سال ارزیابی شده است. برای اخذ ویزای دانشجویی این کشور نیز باید 16 سال شما به اتمام رسیده باشد. گاه نیز شرط 18 سالگی گذاشته می شود.

به طور کلی هرچه جوانتر باشید شانس شما در پذیرش تحصیلی دانشگاهی بیشتر است. مثلاً اگر دو شخص 25 و 40 ساله برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند شانس فرد 25 ساله بیشتر خواهد بود.

شرایط سنی ویزای تحصیلی انگلیس

هزینه ویزای تحصیلی انگلیس

در مورد هزینه ویزای تحصیلی انگلیس بسیار سوال پرسیده شده است. برای دریافت هر نوع ویزای انگلیس می بایست هزینه پرداخت شود. در صورتی که ویزای تحصیلی کوتاه مدت میخواهید مبلغ 100 پوند می بایست در نظر بگیرید.

اگر برای ویزای دانش آموزی اقدام می کنید می بایست هزینه صدور ویزا خارج از انگلیس را در نظر بگیرید که 363 پوند است. در صورت تمدید ویزا هزینه 490 پوندی از شما اخذ می شود. هزینه ای که مربوط به بیمه سلامت است متفاوت است اما پرداخت آن الزامی خواهد بود.

در مورد هزینه ویزای تحصیلی انگلستان برای کسانی که به دنبال تحصیل در دانشگاه های این کشور است در ابتدا 363 پوند ارزیابی شده است. هزینه تمدید نیز 490 پوند است. فرد همراه باید هزینه صدور ویزا را به صورت جداگانه پرداخت نماید. هزینه بیمه سلامت نیز اجباری در نظر گرفته شده است.

هزینه ویزای تحصیلی انگلیس برای دانشجویان 25 درصد تخفیف در این بخش وجود دارد و 470 پوند دریافت می شود. کسانی که برای تحصیل در دوره های زبان به مدت 6 الی 11 ماه وارد این کشور می شوند می بایست 200 پوند برای صدور ویزای کوتاه مدت و 470 پوند نیز هزینه سلامت در نظر گرفته شود

نوع ویزا هزینه به پوند
ویزای تحصیلی کوتاه مدت 100 پوند
ویزای دانش آموزی انگلیس 363 پوند
ویزای دانشجویی انگلیس 470 پوند

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی انگلیس

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی  انگلیس به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلاً اینکه از چه کشوری درخواست می دهید بسیار مهم است. ایرانیان باید زمان بیشتری برای اخذ ویزا در نظر داشته باشند. دسته بندی مدارک و همینطور تکمیل دقیق فرم های ویزا از دیگر مواردی است که قطعاً برای صدور ویزای تحصیلی انگلیس در نظر گرفته می شود.

دقت کنید که این موارد بر اساس نوع ویزا سنجیده خواهد شد. یک نکته مهم دیگر که باید بدانید این است که باید حداقل سه ماه پیش از تاریخ سفر اقدام نمایید. به طور میانگین مدت زمان تقریبی برای بررسی مدارک توسط سفارت بین 3 هفته الی 1 ماه اعلام شده است.

شما می توانید مشاوره های لازم در این زمینه را مدنظر قرار دهید. هرچه مدارک یا رزومه شما قوی تر باشد شانس شما برای ویزا نیز بیشتر است.

مدت‌زمان اعتبار ویزای تحصیلی در انگلستان

مدت‌زمان اعتبار ویزای تحصیلی شما بستگی به دوره‌ای دارد که در آن تحصیل می‌کنید و متناسب با آن صادر می‌شود. برای بزرگسالانی که در هر یک از دوره‌های تحصیلات تکمیلی شرکت و ثبت‌نام کرده‌اند، این ویزا تا ۵ سال نیز قابل اعطا است؛ اما دانش‌آموزان ویزای تحصیلی را تنها به‌مدت ۲ سال دریافت خواهند کرد.

ویزای تحصیلی در انگلیس قابل تمدید است، به‌شرطی‌که بتوانید در مقطع بالاتری پذیرفته شوید. البته در صورت داشتن ویزای دانشجویی عمومی، این ویزا به‌راحتی قابل تمدید خواهد بود و تنها باید سه ماه قبل‌از شروع کلاس‌های جدید درخواست خود را ثبت کنید.

اقامت در انگلیس پس‌از اتمام مدت تحصیل

تمام کسانی که در انگلیس مدرک خود را در هر یک از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا به پایان رسانده‌اند، می‌توانند نسبت به دریافت ویزای فارغ‌التحصیلی اقدام کنند و به این طریق تا ۲ سال پس‌از فراغت از تحصیل برای کار یا در جستجوی کار در انگلیس بمانند، البته فارغ‌التحصیلان دکترا تا ۳ سال نیز این امکان را دارند. چنانچه موفق به پیداکردن شغلی مناسب بشوید، می‌توانید ویزای خود را به کار تغییر دهید و در این کشور اقامت کنید.

امکان کار حین تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی انگلستان وجود دارد. این کار می‌تواند متناسب با توانایی‌ها و رشته تحصیلی دانشجویان انتخاب شود؛ اما امکان مطالبه مزایای عمومی و حقوق بازنشستگی برای این افراد وجود ندارد. تعدادی از مشاغل نیز برای دانشجویان غیرمجاز هستند؛ مثلاً شما نمی‌توانید حین تحصیل به‌عنوان یک مربی ورزشی در انگلیس کار کنید.

میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلیس

همانطور که می دانید برای تنظیم مدارک ویزای تحصیلی انگلستان نیاز به اثبات تمکن مالی است.  میزان تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلیس بر اساس نوع رشته و همینطور تعداد ترم در یک سال متفاوت است.

مبلغ تمکن مالی توسط گواهی پذیرشی که از سوی دانشگاه مورد نظر ارسال می شود نوشته شده است و شما باید ثابت کنید توانایی پرداخت مبلغ مورد نظر و هزینه زندگی در انگلیس را دارید. به طور کلی هزینه یک ماه دانشگاه 1334 پوند سنجیده شده است.

البته این مبلغ کاملاً نسبی بوده و بر اساس سبک زندگی شما متفاوت خواهد بود. تمکن مالی برای دوره کارشناسی به دلیل طولانی تر بودن دوره تحصیل بسیار مهم تر است.

پیش از اینکه به فکر تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلستان باشید در ابتدا بررسی کنید که فعالیت مورد نظر شما برای کشور انگلیس مورد قبول است یا نه. مثلاً برای ویزای کوتاه مدت باید صلاحیت شما سنجیده شود.

در این راستا حداقل سه ماه پیش از سفر باید درخواست خود را به شکل آنلاین به ثبت برسانید. در نهایت نیاز است تا به سفارت مورد نظر مراجعه کنید. در مورد تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در انگلیس نیز سوالاتی دیده می شود.

به طور کلی پس از اتمام دوره تحصیل 4 ماه زمان داده می شود تا به دنبال کار باشید. در صورتی که کار مناسبی پیدا کنید شرایط تغییر ویزا وجود دارد. در صورت داشتن صلاحیت شرایط تمدید ویزا نیز وجود دارد که باز هم شرایط تمکن مالی مطرح می شود.

تمکن مالی ویزای تحصیلی انگلیس

تغییر انواع ویزا در انگلیس به ویزای تحصیلی انگلیس

اگر در خاک انگلستان باشید و بخواهید ویزای خود را به تحصیلی تغییر دهید، می‌توانید در صورت پذیرفته‌شدن در یکی از دانشگاه‌های انگلیس و داشتن ویزای معتبر تا حداکثر سه ماه پیش‌از شروع ترم تحصیلی، این کار را انجام دهید؛ اما تنها درصورتی‌که ویزای فعلی شما یکی از موارد زیر نباشد:

 • ویزای توریستی؛
 • ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت؛
 • ویزای دانشجویی والدین کودک؛
 • ویزای کار فصلی؛
 • کارگر خانگی.

ویزای تحصیلی انگلیس چقدر طول میکشه

برای اینکه بدانید اخذ ویزای تحصیلی انگلستان چقدر طول می کشد باید مراحل اخذ ویزا را به درستی بررسی کنید.

 1. برای دریافت ویزای دانشجویی کشور انگلیس نیاز است در ابتدا برای دانشگاه مورد نظر اپلای نمایید. در واقع می بایست پذیرش بدون قید و شرط شما از دانشگاه صادر شود.
 2. پس از دریافت پیشنهاد و قبولی، دانشگاه برای شما گواهی پذیرش ارسال می کند. این گواهی با عنوان CAS شناخته می شود.
 3. با در اختیار داشتن این گواهی پروسه درخواست ویزا آغاز می شود.
 4. درخواست ویزای شما می بایست حداکثر 6 ماه پیش از شروع دوره تحصیلی باشد.
 5. هزینه در این زمینه حدود 363 پوند است.
 6. همینطور می بایست پاسپورت داشته باشید.
 7. نیاز است ثابت کنید دانش مناسبی از نظر زبان انگلیسی دارید. بنابراین اگر مدرک انگلیسی از موسسه های مختلف دارید قطعاً به شما کمک زیادی می کند.
 8. در نهایت می بایست فرم ویزا را تکمیل کنید.

ویزای تحصیلی انگلیس تضمینی

پروسه اخذ ویزای دانشجویی انگلیس  اگر بدون مشورت با مشاوران خبره صورت بگیرد بسیار زمانبر است اما با وجود راهنمایی های هوشمندانه در عرض چند ماه همه چیز جور می شود.

هرچه زودتر برای ویزا درخواست دهید فرصت شما برای تنظیم مدارک بیشتر است و قطعاً به نتیجه بهتری دست می یابید. از یاد نبرید که به طور کلی ویزای تحصیلی این کشور بر اساس موقعیت شما سنجیده می شود و ساختار مخصوصی دارد.

در زمینه ویزای تحصیلی انگلیس تضمینی اگر نیاز به کمک دارید “مشاوران حرفه ای موسسه ویزافوری” قطعاً به شما کمک می کنند.

سوالات متداول

تمکن مالی برای ویزای تحصیلی انگلیس چقدر است؟

بسته به رشته تحصیلی و تعداد ترم ها متغیر می باشد

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی انگلیس برای ایرانیان چقدر است؟

ایرانیان 3 ماه قبل از تاریخ سفر خود به منظور دسته بندی مدارک و تکمیل دقیق فرم ها باید اقدام کنند که کارشناسان ما در این زمینه می توانند آنها را راهنمایی کنند

ویزای تحصیلی انگلیس بدون مدرک زبان امکان پذیر است؟

با توجه به مقطع تحصیلی شما امکان پذیر است. دانش آموزان برای تحصیل در مدارس انگلیس نیاز به مدرک زبان ندارند اما در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باید مدرک زبان داشته باشید.

اخذ ویزای تحصیلی انگلیس چه مراحلی دارد؟

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی انگلیس به اختصار شامل مراحل زیر می شود:
1- پذیرش تحصیلی
2- دریافت cas
3- تمکن مالی
4- فرم درخواست
5- پرداخت هزینه
6- رزرو نوبت و ارسال درخواست

منابع

https://study-uk.britishcouncil.org/moving-uk/student-visas

https://www.timeshighereducation.com/student/advice/everything-international-students-need-know-about-uk-student-visas

https://visaguide.world/europe/uk-visa/student-visa/

افزودن دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *