ویزای توریستی ایتالیا | قیمت + نحوه گرفتن

آخرین بروزرسانی : اسفند ۱۴۰۲

ایتالیا، سرزمین بسیار زیبا با آثار تاریخی و جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیر است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر را جذب می‌کند. اگر شما هم می‌خواهید از زیبایی‌های این کشور دیدن کنید، اولین قدم برای شروع سفرتان به این کشور رویایی، اخذ ویزای توریستی ایتالیا است.

برای دریافت ویزای توریستی ایتالیا، باید مدارک خود را به‌درستی تنظیم کنید. درخواست ویزا باید زودتر صورت بگیرد تا فرصت کافی برای بررسی شرایط شما وجود داشته باشد. ارائه مستنداتی که نشان دهند، قصد بازگشت به کشور خودتان را دارید، به پذیرش درخواست شما کمک می‌کند.

در صورتی که دعوت‌نامه ندارید، باید تمکن مالی خود را ثابت کنید. این کشور از نظر موقعیت منطقه‌ای شرایط مخصوص خود را دارد و سخت‌گیری‌ها برای صدور ویزای گردشگری به نسبت گذشته تغییر زیادی نداشته است. در ادامه، هزینه ویزای توریستی ایتالیا، مراحل اخذ ویزا، مدارک موردنیاز و نکات مهم در این زمینه را بررسی می‌کنیم.

ویزای توریستی ایتالیا

نکات قابل توجه: با یکبار ویزای شینگن می توانید ویزای مولتی تضمینی بگیرید.

در صورت ریجکتی هیچ مبلغی کسر نمی گردد

ویزای تضمینی ایتالیا بدون ضمانت بازگشت

 

شرایط اخذ ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا نوعی ویزای کوتاه مدت است. یعنی اعتبار ویزا 180 روز است که متقاضی تنها 90 روز از این دوره را اجازه حضور در ایتالیا دارد. ویزای توریستی این کشور هم به صورت یک بار ورود و هم تحت شرایطی به صورت چند بار ورود صادر می شود. این ویزا به منظور گردشگری، بازدید از اقوام و یا به منظور درمان و همینطور سفر تجاری کوتاه مدت مورد تایید قرار خواهد گرفت.

اگر در گذشته درخواست ویزای شما ریجکت شده باشد، باید هنگام درخواست ویزا، دقت بیشتری داشته باشید. زیرا شانس کمتری نسبت به افراد معمولی خواهید داشت. البته درصورت ریجکت‌شدن درخواست شما، مبلغی از هزینه ویزای توریستی ایتالیا کسر نمی‌شود.

برای ورود به این کشور قطعاً نیاز به ویزا، پاسپورت معتبر و همین‌طور بیمه خواهید داشت. ویزای اقامت کوتاه مدت با عنوان ویزای C شناخته می‌شود. توجه داشته باشید که با یک‌بار دریافت ویزای شینگن می‌توانید ویزای مولتی تضمینی دریافت کنید.

شرایط اخذ ویزای توریستی ایتالیا

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی ایتالیا

لیست مدارک ممکن است در طول زمان تغییر کند؛ بنابراین قبل‌از اقدام برای دریافت ویزا، از به‌روز‌بودن اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید مدارک باید به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ترجمه شده باشند. در ادامه، به بررسی مدارک موردنیاز برای ویزای توریستی ایتالیا می‌پردازیم:

  1. فرم درخواست ویزا: فرم درخواست ویزای ایتالیا اولین مدرکی است که باید به طور دقیق تنظیم کنید. اطلاعات این فرم باید صحیح تکمیل شده و دارای تاریخ و امضا باشد.
  2. دو قطعه عکس: شما نیاز به دو قطعه عکس رنگی دارید که باید در 6 ماه اخیر گرفته شده باشد. همین‌طور بسیار مهم است که سایز عکس 3 در 4 باشد. توجه داشته باشید که پس‌زمینه عکس باید سفید باشد تا چهره شما به‌طور کاملا واضح ثبت شود.
  3. پاسپورت: برای دریافت شما نیاز به دو قطعه عکس دارید که می بایست جدید گرفته شده باشد و همینطور بسیار مهم است که در سایز 3 در 4 و رنگی باشد.
  4. اسناد وضعیت مدنی: نکته مهم دیگر ارائه یک سری اسناد وضعیت مدنی است. به این معنی که می بایست سعی کنید گواهی ازدواج و یا گواهی تولد فرزندان و … را ارائه دهید. این مدرک سبب می شود تا بتوانید ثابت کنید که قصد بازگشت به کشور دارید.
  5. ارائه ویزاهای سابق: شما نیاز به ارائه کپی از ویزاهای قبلی خواهید داشت. در واقع اگر تا به امروز اقدام به دریافت ویزا کرده اید می توانید فتوکپی هر یک از آنها را ارائه دهید تا روند صدور ویزای توریستی ایتالیا سریعتر صورت بگیرد.
  6. بیمه مسافرتی: برای دریافت ویزا نیاز به بیمه سلامت مسافرتی دارید. بیمه مسافرتی شما می بایست علاوه بر ایتالیا در کل شینگن اعتبار داشته باشد. یکی از مهم‌ترین بخش‌های هزینه ویزای توریستی ایتالیا هزینه درمانی برای ویزای ایتالیا در حدود 30 هزار یورو در نظر گرفته شده است.
  7. برنامه سفر: نیاز به ارائه مدارک سفر اعم از رزرو بلیط پرواز، شماره پرواز و تاریخ پرواز خواهید داشت. مدرک اقامت یعنی رزرو هتل و یا نامه ای که نشان دهد حامی مالی دارید بسیار مهم است.
  8. دعوت‌نامه: اگر از طرف یک شخص یا شرکت در ایتالیا دعوت شده‌اید، دعوت‌نامه را ارائه کنید. دعوت‌نامه باید شامل اطلاعات کامل دعوت‌کننده و دعوت‌شونده، تاریخ سفر، محل اقامت و هدف از سفر باشد.
  9. ارائه مدارک تمکن مالی: برای اثبات تمکن مالی، گردش حساب 3 ماه اخیر خود را ارائه کنید. موجودی حساب شما باید متناسب با طول سفرتان باشد. می‌توانید از سایر مدارک مانند سند ملکی، گواهی سپرده بانکی و یا نامه تمکن مالی از طرف شخص ثالث نیز استفاده کنید.

مدارک مورد نیاز ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا

مراحل درخواست ویزای توریستی ایتالیا

مراحل اخذ ویزای توریستی ایتالیا ممکن است پیچیده باشد. به‌همین‌دلیل، بهتر است از خدمات و راهنمایی‌های ویزافوری برای اخذ ویزا استفاده کنید. در ادامه این مراخل را برای شما شرح می‌‌دهیم.

جمع‌آوری مدارک:

تمامی مدارکی که پیش از این گفتیم را تهیه و جمع‌آوری کنید. سپس مدارک خود را دسته‌بندی کنید تا کار افسر راحت‌تر شود. هرچه مدارک شما کامل‌تر باشد، شانس شما برای دریافت ویزا بیشتر است.

تعیین وقت سفارت:

برای اخذ ویزای توریستی ایتالیا، باید وقت سفارت ایتالیا را رزرو کنید. بهتر است این کار را زودتر انجام دهید تا زمان را از دست ندهید.

حضور در سفارت:

پس از ارسال درخواست ویزا به سفارت باید برای مصاحبه آماده شوید. روز مصاحبه بسیار مهم است و باید ثابت کنید که قصد شما تنها بازدید از ایتالیا بوده و دلایل زیادی برای بازگشت به کشور خودتان دارید. در روز مصاحبه، باید تمام مدارک خود را به‌همراه داشته باشید. در سفارت، انگشت نگاری و عکس شما گرفته می شود و مصاحبه کوتاهی با شما انجام می شود.

هزینه ویزای توریستی ایتالیا:

در نهایت نیز هزینه‌های ویزا را پرداخت می‌کنید و منتظر می‌مانید تا پردازش مدارک و شرایط شما انجام شوید و نتیجه اعلام شود. صحت اطلاعات کتبی و شفاهی و تمکن مالی شما مهم‌ترین مواردی است که شانس صدور ویزا را بیشتر می‌کند.

اخذ ویزای ایتالیا چقدر طول می کشد؟

برای اخذ ویزای کشور ایتالیا از نوع توریستی به طور معمول مدت زمان پردازش 15 روزه اعلام شده است. اما اگر وضعیت مدارک شما نامشخص باشد و یا به طور کلی شرایط به شکلی باشد که تشخیص داده شود که روی پرونده شما بیشتر بررسی صورت بگیرد شاید تا دو ماه نیز زمان نیاز باشد. سفارت کشور ایتالیا معمولاً با سایر کنسولگری های شنگن مشورت می کند.

در این راستا بسیار مهم است که همه جوانب به شکل اصولی بررسی شود. برای اینکه درگیر تاخیر برای اخذ ویزا نشوید به طور کلی نیاز است که درخواست خود را در اسرع وقت ارائه دهید. از سوی دیگر چه خوب است که سه ماه زودتر از تاریخ سفر خود به فکر ویزا باشید تا به تاخیر نخورید.

اخذ ویزای ایتالیا چقدر طول می کشد؟

هزینه ویزای توریستی ایتالیا

هزینه ویزای توریستی ایتالیا به عوامل مختلفی از جمله مدت‌زمان ویزا، سن متقاضی و روش درخواست بستگی دارد. توجه داشته باشید که هزینه ویزا باید به یورو و به‌صورت نقدی پرداخت شود. به‌طور کلی افراد بالغ باید حداقل 120‌یورو و کودکان بین 6 الی 12 سال نیز حداقل 80‌یورو پرداخت کنند.

البته هزینه‌ها بسته به قوانین جدید هرکشور فرق می‌کند و نیاز است که پیش‌از اقدام استعلام هزینه‌ ویزای توریستی ایتالیا را انجام دهید. علاوه بر هزینه ویزا، شما باید هزینه‌های دیگری را نیز برای سفر به ایتالیا در نظر بگیرید. از جمله این هزینه‌ها می‌توان به بلیط هواپیما، هتل، ورودی جاذبه‌های گردشگری و حمل و نقل اشاره کرد.

صرفه‌جویی در هزینه ویزای توریستی ایتالیا

هزینه ویزای توریستی ایتالیا می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی بر بودجه سفر شما تاثیر بگذارد. خوشبختانه، با به کارگیری برخی راهکارها می‌توانید این هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش دهید. در ادامه این راهکارها را بررسی می‌کنیم.

1-یکی از این راهکارها، انتخاب زمان مناسب برای درخواست ویزا است.

تقاضا برای ویزا در فصل‌های کم سفر کمتر است. در این زمان، سفارت ایتالیا وقت بیشتری برای بررسی پرونده شما خواهد داشت و احتمال نقص پرونده و نیاز به ارسال مجدد مدارک نیز کاهش می یابد. بهتر است از ارسال درخواست ویزا در ایام تعطیلات رسمی ایتالیا و ایران خودداری کنید. در این زمان، سفارت‌خانه‌ها با حجم بالای درخواست‌ها مواجه هستند و ممکن است روند بررسی پرونده شما طول بکشد یا ریجکت شوید.

2- از خدمات موسسات معتبر مانند ویزافوری استفاده کنید.

مشاوران حرفه‌ای ویزافوری می‌توانند در جمع‌آوری مدارک، ترجمه آن‌ها و تکمیل فرم درخواست ویزا به شما کمک کنند. این کار احتمال نقص پرونده و نیاز به ارسال مجدد مدارک را کاهش می‌دهد و در نهایت به صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما کمک می‌کند.

همچنین بهتر است از ارسال مدارک ناقص خودداری کنید؛ زیرا این کار به طولانی‌شدن روند بررسی پرونده و نیاز به ارسال مجدد مدارک و در نهایت افزایش هزینه‌ها منجر می‌شود. توجه داشته باشید که ارائه اطلاعات نادرست در فرم درخواست ویزا می‌تواند به ردشدن درخواست شما و ضرر مالی منجر شود. دقت کنید که ترجمه رسمی مدارک توسط مترجم رسمی دادگستری انجام شود و از ترجمه غیررسمی مدارک خودداری کنید؛ زیرا ممکن است توسط سفارت ایتالیا پذیرفته نشود.

هزینه ویزای توریستی ایتالیا

ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه

دعوت نامه نوعی نامه کتبی محسوب می شود. شخصی که در کشور ایتالیا سکونت دارد می تواند از شما برای حضور در این کشور دعوت به عمل آورد. در واقع این نامه توسط او ارسال می شود. اخذ ویزا با وجود دعوت نامه سریعتر و مطمئن تر صورت می گیرد.

شرایط به صورتی است که تضمین می شود که شما قصد اقامت غیر قانونی در ایتالیا ندارید. البته نکته مهم در سفر با دعوت نامه این است که شخص مورد نظر در دعوت نامه حمایت مالی خود را اعلام می کند.

به این ترتیب دولت ایتالیا از بابت اینکه از پس هزینه های خود بر می آیید اطمینان خاطر خواهد داشت. بررسی ها اینطور نشان می دهد که وجود دعوتنامه توریستی سبب می شود که ریسک ریجکت شدن درخواست ویزا به حداقل برسد و به نوعی شانس شما چند برابر می شود.

اما در دوره ی بعد از کرونا این روند تغییر پیدا کرده چرا که خیلی از افراد جامعه حتی با دعوتنامه افراد درجه یک اقدام می نمودند و پس از گرفتن ویزا قصد پناهندگی در آن کشور را داشتند که این مسئله باعث شد که ارزش دعوتنامه ها کم رنگ شود.

شما می بایست پس از دریافت دعوتنامه، سایر مدارک خود را نیز آماده کرده و تحویل سفارت دهید. در دعوت نامه قید می شود که شما به چه دلیل به این کشور سفر می کنید و قرار است چه افرادی را مورد ملاقات قرار دهید. در صورتی که اقامت شما غیر قانونی باشد به واسطه دعوت نامه سریعاً اطلاعات شما به دست می آید.

البته دعوت نامه ها انواع مختلفی دارند. برخی از دعوت نامه ها برای مقاصد گردشگری و یا دیدن دوستان است. دعوت نامه هایی نیز برای مسائل تجاری و تحصیلی و درمانی نیز وجود دارد که در این مبحث نمی گنجد.

ویزای توریستی ایتالیا بدون دعوتنامه

اگر قصد ورود به کشور ایتالیا به‌عنوان یک گردشگر و برای دیدن جاذبه‌های این کشور را دارید و شخصی را برای ارسال دعوت‌نامه نمی‌شناسید، باید دو نکته مهم را رعایت کنید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

تمکن مالی

نکته اول این است که شخص می بایست تمکن مالی خوبی داشته باشد. در واقع هرچه بتوانید گردش حساب خود را قوی تر در نظر بگیرید موفق تر خواهید بود.

رزرو محل اقامت

به هر حال شما می بایست هتل مورد نظر یا هر مکانی که به صورت موقت اجاره می کنید را اعلام کنید.

از یاد نبرید که نبود دعوتنامه در نهایت زمان صدور ویزا را کندتر می کند چون مدارک شما بارها مورد بررسی قرار بگیرد. برخی از افراد تصور می کنند که بدون دعوت نامه شانس حضور در این کشور را ندارند این تصور اشتباه است.

اگر ثابت کنید که حتماً قصد بازگشت دارید و همینطور مشکل مالی برای طول دوره سفر خود ندارید قطعاً با درخواست ویزای گردشگری شما موافقت صورت می گیرد.

ویزای توریستی ایتالیا با دعوتنامه

برخی از افراد در مورد ریجکت شدن ویزای توریستی ایتالیا بسیار نگران هستند. دقت کنید که اطلاعاتی که به افسر مربوطه ارائه می دهید باید کاملاً صادقانه باشد. از سوی دیگر هرچه مدارک شما مبنی بر بازگشت به کشور خودتان قوی تر باشد در نهایت می تواند شانس شما را بیشتر کند. همینطور تمکن مالی قوی نیز شما را از ریجکت شدن نجات می دهد.

 

ویزای توریستی ایتالیا ویزافوری

ممکن است با توجه به هزینه ویزای توریستی ایتالیا، دریافت ویزای توریستی از این کشور دشوار به نظر برسد اما در صورتی که همه مدارک شما آماده باشد، این کار به‌سرعت انجام می‌شود. در روند درخواست ویزای توریستی ایتالیا، وجود مشاوران حرفه‌ای ویزافوری به شما کمک می‌کند، مدارک خود را هرچه سریع‌تر و به‌درستی تکمیل کنید.

مشاوران ویزافوری به‌صورت شبانه‌روزی پاسخگوی سوالات شما هستند. در صورتی که فکر می‌کنید بخشی از مدارک شما ناقص است یا ممکن است در هریک از مراحل درخواست ویزا یا هزینه ویزای توریستی ایتالیا به مشکل بخورید، با کارشناسان ویزافوری مشورت کنید.

سخن پایانی
ایتالیا، یکی از جذاب‌ترین مقصدهای سفر برای تعطیلات محسوب می‌شود. ایرانیان بسیاری قصد سفر به این کشور را برای گذراندن تعطیلات و استراحت کوتاه‌مدت دارند. همچنین مهاجراین ایرانی زیادی در این کشور ساکن هستند.

در نتیجه ممکن است خانواده و دوستان آن‌ها برای ملاقات، قصد سفر به این کشور را داشته باشند. اما باید توجه داشته باشید که اتباع ایرانی برای سفر به ایتالیا به دریافت ویزای توریستی نیاز دارند.

برای دریافت این ویزا می‌توانید به کمک ویزا فوری مدراک خود را جمع‌آوری و مراحل اخذ ویزا را در سریع‌ترین زمان ممکن و با کم‌ترین هزینه طی کنید. هزینه ویزای توریستی ایتالیا زیاد نیست و شما با مطالعه دقیق شرایط و مراحل اخذ ویزا و تهیه مدارک لازم، می توانید شانس خود را برای دریافت ویزا افزایش دهید.

سوالات متداول

شرایط گردش مالی قابل قبول به سفارت چگونه باید باشد؟

بایستی گردش 3 ماه تا 6 ماه به صورت روتین با توجه به درآمد شخصی، واریز و برداشت های روزانه داشته باشد و مانده حساب به تدریج در طول زمان به عدد مورد نظر برسد

آیا هر فرد از خانواده باید گردش مالی جداگانه داشته باشند؟

در صورت شاغل بودن هر فرد می تواند گردش و تمکن فردی ارائه دهد در غیر اینصورت گردش و تمکن سرپرست خانواده برای همه ی اعضا کفایت می کند.

در صورت کارمند بودن آیا فقط گواهی اشتغال به کار برای مدارک شغلی کفایت می کند؟

خیر، در صورت کارمند بودن گواهی اشتغال به کار به همراه سه عدد فیش حقوقی و سابقه بیمه ضروری است.

هزینه ویزای توریستی ایتالیا چقدر می باشد؟

برای افراد بزرگسال حداقل 120 یورو و برای کودکان 6 الی 12 سال حداقل 80 یورو می باشد.

مدارک لازم برای ویزای ایتالیا با دعوتنامه کدامند؟

ارائه تمامی مدارک شغلی و مالی، در صورت داشتن دعوتنامه دیگر نیازی به واچر هتل نیست اما برای فستیوال و سمینار نیاز به واچر هتل دارید.

آیا امکان سفر به ایتالیا بدون ویزا وجود دارد؟

با پاسپورت ایرانی خیر

ویزای توریستی ایتالیا چند روزه است؟

معمولا اعتبار ویزاها برای بار اول 20 تا 30 روز می باشدولی تعداد روزهای اقامت از 4 روز تا نهایتا 2 هفته می باشد.

امکان پناهندگی با ویزای توریستی ایتالیا وجود دارد؟

بله امکان پذیر می باشد

قیمت ویزای ایتالیا چقدر است؟

با توجه به درخواست شما و شرایط سفرتان متغیر می باشد.

افزودن دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *