ویزای ویتنام | شرایط + مدارک

آخرین بروزرسانی : خرداد ۱۴۰۳

کشور ویتنام یکی از کشورهای آسیایی زیبا و با طبیعتی بکر محسوب می‌شود که بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد. هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا تصمیم می‌گیرند، به این کشور که در شرق چین و هند واقع است، سفر کنند. به منظور دریافت اجازه ورود به ویتنام بایستی نسبت به اخذ ویزای این کشور اقدام کنید.

ویزای ویتنام انواع مختلفی دارد که می‌توان با توجه به هدف سفر خود ویزای مناسب را اخذ نمود. برای دریافت ویزای ویتنام لازم است که متقاضیان از شرایط لازم برخوردار باشند، مدارک موردنیاز را تهیه کنند و مراحل مختلفی را در این زمینه طی نمایند. برای دریافت اطلاعات لازم در مورد ویزای ویتنام، در این مقاله از ویزا فوری با ما همراه باشید.

ویزای ویتنام برای ایرانیان

ایرانیان نیز همانند خیلی از کشورهای دنیا می‌توانند به کشور ویتنام سفر کنند و محدودیت خاصی در این زمینه وجود ندارد. البته یکی از اقدامات مهم پیش از برنامه‌ریزی برای سفر به این کشور، دریافت ویزای ویتنام مطابق با نوع سفر و هدف موردنظر می‌باشد.

ویزای ویتنام برای ایرانیان

برای مثال در صورتی که قصد کار کردن در کشور ویتنام را دارید، باید ابتدا از کارفرمایان این کشور پیشنهاد کاری دریافت نمایید تا بتوانید در جهت اخذ ویزای کاری گام بردارید. همچنین برای ادامه تحصیل در این کشور نیز بایستی ویزای تحصیلی ویتنام را دریافت کنید.

لازم به ذکر است که در گذشته، صدور ویزا توسط کشور ویتنام تنها به شکل گروهی و با داشتن دعوتنامه مورد تایید از وزارت امنیت این کشور صورت می‌گرفت، ولی بر اساس آخرین تغییرات، امکان اخذ ویزای ویتنام به شکل الکترونیکی و انفرادی نیز وجود دارد.

انواع ویزای ویتنام

در ادامه مقاله در مورد انواع ویزای ویتنام صحبت خواهیم کرد.

ویزای توریستی ویتنام

این نوع ویزای ویتنام برای افرادی که تصمیم دارند از این کشور با هدف گردشگری و تفریح بازدید کنند، صادر می‌شود. بنابراین، امکان تحصیل یا کار در ویتنام با این ویزا وجود ندارد. اخذ این نوع ویزا می‌تواند به دو شکل عادی و فوری انجام شود.

برای مثال ویزای 1 ماهه توریستی ویتنام، پس از حدود بیست روز کاری و بر اساس تاریخ بلیط سفر صادر می‌شود و اقامت 1 ماهه در ویتنام با کمک آن امکان‌پذیر است. حال آنکه صدور ویزای فوری توریستی در ده روز انجام خواهد شد و با این ویزا هم می‌توانید 1 ماه در ویتنام ساکن شوید. ا

لبته هزینه صدور این ویزا به دلیل فوری بودن از سایر ویزاهای ویتنام بیشتر خواهد بود. همچنین صدور این ویزا به شکل یکبار ورود و چندبار ورود صورت می‌گیرد.

ویزای کاری ویتنام

افرادی که قصد دارند در ویتنام مشغول به کار شوند، بایستی جهت اخذ این نوع ویزا اقدام کنند. البته به منظور دریافت ویزای کار بایستی از طرف یک کارفرمای ویتنامی پیشنهاد کاری داشته باشید. به عبارت دیگر، در کشور ویتنام نمی‌توان پس از دریافت ویزای کاری به دنبال پیدا کردن شغل رفت.

ویزای تحصیلی ویتنام

این ویزا مختص افرادی است که می‌خواهند در کشور ویتنام تحصیل کنند. دریافت پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه‌های این کشور، نخستین گام جهت اخذ این نوع ویزا محسوب می‌شود. پس از آن نیز بایستی مدارک موردنیاز در این زمینه را آماده نمود.

سپس متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی باید اقدام به ارسال نامه پذیرش و کلیه مدارک تحصیلی خود نمایند تا بتوانند ویزای تحصیلی را پس از تایید این مدارک اخذ کنند.

ویزای تجاری ویتنام

این نوع ویزای ویتنام مختص افراد و سرمایه‌گذارانی است که قصد راه‌اندازی کسب‌ و‌ کاری را در کشور ویتنام دارند. البته دریافت این ویزا توسط افرادی که در پی مراودات بازرگانی و تجاری هستند نیز صورت می‌گیرد. لازمه اخذ ویزای تجاری ویتنام، داشتن کارت بازرگانی است و اعتبار این ویزا چیزی حدود ۳-۱ ماه بوده و دارای ویژگی چندبار ورود می‌باشد.

ویزای فرودگاهی ویتنام

امکان اخذ این نوع ویزای ویتنام از طریق آژانس‌های خدمات گردشگری و یا در فرودگاه ویتنام وجود دارد.

شرایط گرفتن ویزای ویتنام

از شرایط اخذ ویزای ویتنام می توان به موارد زیر اشاره نمود:

برخورداری از تمکن مالی

یکی از شروط مشخص شده برای دریافت ویزای کشور ویتنام، اثبات تمکن مالی است. به منظور اثبات تمکن مالی متقاضیان، گردش حساب 3 ماه اخیر آنها بررسی می شود. البته ملاک تایید تمکن مالی، میزان موجودی حساب نیست، بلکه تعداد تراکنش ها مورد ارزیابی قرار گرفته و هر چه تعداد تراکنش ها بیشتر باشد، شانس دریافت ویزا افزایش پیدا خواهد کرد.

ارائه درخواست گروهی یا انفرادی برای اخذ ویزا

در گذشته تنها امکان درخواست گروهی برای اخذ ویزای ویتنام وجود داشت. ولی در حال حاضر، متقاضیان می توانند به صورت انفردی نیز درخواست دریافت ویزای خود را ثبت نمایند.

مدارک لازم برای ویزای ویتنام

زمانی می‌توان موفق به دریافت ویزای ویتنام شد و به این کشور راه یافت که مدارک مشخص شده به طور کامل تهیه گردد و به مراجع موردنظر تحویل داده شود. باید دقت داشته باشید که مدارک، کامل، اصل و معتبر باشند. نقص مدارک و یا وجود هرگونه مشکل در این زمینه، منجر به رد درخواست شما خواهد شد. در مقابل، کامل بودن مدارک، دریافت سریع‌تر و راحت‌تر ویزا را به همراه دارد.

مدارک لازم برای ویزای ویتنام

البته ممکن است که با توجه به روش مهاجرتی، مدارک خواسته شده متفاوت باشد، اما برخی از مدارک برای همه متقاضیان مشترک هستند. در ادامه لیستی از مدارک موردنیاز ویزای ویتنام که برای همه متقاضیان یکسانند را معرفی می‌کنیم.

  • فرم تکمیل شده درخواست ویزای ویتنام
  • گواهی اثبات تمکن مالی
  • دو قطعه عکس با پس‌زمینه سفید و اندازه 4×6 که در شش ماه اخیر گرفته شده باشد.
  • پاسپورت معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار و ارائه پاسپورت‌های قبلی
  • رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای ویتنام
  • اصل و ترجمه گواهی اشتغال به کار
  • اصل و ترجمه شناسنامه و کارت ملی
  • واچر هتل مطابق با مدت اقامت در ویتنام
  • بلیط رفت و برگشت هواپیما

هزینه ویزای ویتنام

یکی از دغدغه‌های متقاضیان ویزا ویتنام، میزان هزینه دریافت ویزا است. ویزای کشور ویتنام از نظر تعداد مجاز ورود به این کشور دارای دو نوع یکبار ورود و چندبار ورود می‌باشد. با ویزای یکبار ورود تنها یکبار اجازه ورود به این کشور وجود خواهد داشت و با دریافت ویزای چندبار ورود نیز می‌توان چندبار به کشور ویتنام سفر کرد.

هزینه ویزای ویتنام

بنابراین، با توجه به نوع ویزای ویتنام، هزینه آن نیز متفاوت خواهد بود. همچنین از نظر زمان دریافت نیز، ویزای کشور ویتنام از دو نوع فوری و عادی برخوردار است و به همین دلیل قیمت ویزای ویتنام برای ایرانیان با توجه به فوری یا عادی بودن آن نیز متغیر خواهد بود. ویزای فوری ویتنام ظرف مدت 10 روز صادر می‌شود و هزینه آن نیز 150 دلار است.

در حالی‌که به درخواست ویزای عادی ویتنام در مدت 21 روز رسیدگی و پاسخ داده خواهد شد و هزینه آن نیز 130 دلار است. برای اطلاع دقیق از هزینه ویزای ویتنام باید ابتدا نوع ویزای موردنیاز خود را مشخص نموده و سپس از قیمت آن مطلع شوید.

آدرس سفارت ویتنام

به منظور انجام مصاحبه جهت اخذ ویزای ویتنام، باید از سفارت این کشور وقت گرفت و در زمان مقرر به آنجا مراجعه نمود. لازم به ذکر است که امکان دریافت وقت سفارت به صورت حضوری و اینترنتی وجود دارد. همچنین مدارکی که برای ویزای ویتنام تهیه شده را نیز باید به سفارت این کشور تحویل داد.

ساعت کاری سفارت ویتنام از یکشنبه تا پنجشنبه ساعت 9 صبح الی 15:30 بعدازظهر است. با مراجعه به سفارت این کشور، سوالاتی در مورد هدف شما از مسافرت به ویتنام مطرح می‌شود و اهمیت دارد که به همه سوالات به صورت دقیق پاسخ داده شود‌. آدرس سفارتخانه ویتنام عبارت است از: تهران، زعفرانیه، خیابان آصف، نبش خیابان برزو.

اعتبار ویزای ویتنام

در واقع اعتبار ویزا، مدت زمان اجازه حضور شما در یک کشور را مشخص می‌کند. به صورت کلی افرادی که به کشور ویتنام سفر می‌کنند، یا اهداف کوتاه مدت مانند مسافرت و تفریح دارند و یا برای اهداف طولانی مدت مانند تحصیل و یا کار وارد این کشور می‌شوند.

اعتبار ویزای کوتاه مدت ویتنام، مطابق با قوانین جدیدی که از ژوئیه سال 2020 مشخص شد، 30 روزه است. یعنی با داشتن ویزای کوتاه مدت ویتنام شما اجازه خواهید داشت که به مدت 30 روز در این کشور اقامت داشته باشید. البته نوع دیگر ویزای کوتاه مدت ویتنام نیز اعتبار سه ماهه دارد. لازم به ذکر است که تمدید ویزای کوتاه مدت کشور ویتنام نیز امکان‌پذیر است.

همچنین ویزاهای بلندمدت که برای اهدافی مانند تحصیل و یا کار اخذ می‌شوند، دارای اعتبار بیشتری هستند. برای مثال اعتبار ویزای بلندمدتی مانند ویزای کاری، حداکثر تا 2 سال است که امکان تمدید آن نیز وجود دارد.

ریجکتی ویزای ویتنام

ویزای ویتنام را می‌توان در زمانی کوتاه و با هزینه کم دریافت نمود و پروسه دریافت ویزای این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر راحت‌تر خواهد بود. با این‌حال، امکان ریجکتی ویزا به دلایل مختلف نیز وجود دارد‌. ریجکتی ویزای ویتنام معمولا برای افرادی رخ می‌دهد که با مراحل و الزامات اخذ ویزا و قوانینی که مشخص شده‌اند، آشنایی لازم را ندارند.

در صورتی که متقاضی، مدارک موردنیاز ویزای ویتنام را به صورت کامل تحویل ندهد، یا مدارک معتبر و اصل نباشند و یا اینکه مطابق با اصول تعیین شده نباشند، احتمال رد درخواست ویزا وجود خواهد داشت. همچنین ممکن است به دلایلی مانند وجود سابقه کیفری، عدم تطابق اطلاعات، غلط املایی، ارائه عکس نامناسب و مواردی از این قبیل، درخواست ویزا ریجکت شود.

قطعا با ریجکت شدن درخواست ویزا، روند سفر شما با تاخیر صورت خواهد گرفت. اما در اینجا احتمالا این سوال به وجود می‌آید که هنگام ریجکتی ویزای ویتنام باید چه کاری انجام داد؟ با وجود اینکه ریجکتی ویزای ویتنام به ندرت اتفاق می‌افتد، اما در صورت بروز این مشکل نیز پیشنهاد می‌شود که از مجموعه‌های دارای دانش و تخصص کافی در زمینه روند اخذ ویزا کمک بگیرید.

نتیجه‌گیری

کشور ویتنام یکی از کشورهای محبوب در میان گردشگران به شمار می‌رود و سالانه ایرانیان زیادی نیز با اهداف مختلف به این کشور سفر می‌کنند. همانطوری که ذکر شد، سفر به کشور زیبا و پیشرفته ویتنام مانند سایر کشورها مستلزم دریافت ویزا خواهد بود.

با داشتن ویزای ویتنام و همچنین با توجه به مدت اعتباری که این ویزا دارد، اجازه اقامت در این کشور را خواهید داشت. اما گرفتن ویزای ویتنام شرایط و الزامات خاص خود را دارد و باید مراحل مختلفی را در این زمینه طی نمود.

افزودن دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *