بررسی نکات مهم برای نوشتن انگیزه نامه تحصیلی

آخرین بروزرسانی : شهریور ۱۴۰۲

نوشتن انگیزه نامه تحصیلی، مسئله ای پر اهمیت به حساب می آید که روند اپلای را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار می دهد. بدون توجه به این مرحله و دنبال کردن آن به صورت دقیق، کاربران برای مهاجرت با مشکلات جدی مواجه می شوند. متاسفانه امروزه خیلی از دانشجویان ایرانی با ترفند های مهم در جهت نگارش انگیزه نامه آشنایی ندارند. این مسئله باعث می شود تا آنها نتوانند به درستی نسبت به نگارش آن اقدام کنند و در نتیجه، نمی توانند پذیرش بگیرند.

روند نوشتن انگیزه نامه تحصیلی با روند نگارش سایر مقالات دانشگاهی تفاوت های زیادی دارد. شما نباید انگیزه نامه خود را همچون یک مقاله علمی یا آزمایشگاهی نگارش کنید. کمیته هایی که انگیزه نامه را مورد بررسی قرار می دهند، می خواهند از سطح علاقه شما به رشته، دانشگاه و خصوصیات اخلاقی شما اطلاع پیدا نمایند. آنها علاقه ای به دریافت اطلاعات علمی ندارند. شما باید یک استراتژی خوب و مناسب را برای نوشتن انگیزه نامه مورد استفاده قرار دهید. عدم نگارش انگیزه نامه به صورت درست، باعث می شود تا آنها درخواست شما را رد کنند.

انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه تحصیلی چیست و چه کاربردی دارد؟ بیایید تا کارمان را با پاسخ به این سوال پر اهمیت شروع کنیم. انگیزه نامه تحصیلی یا بیانیه اهداف، به نامه ای خاص گفته می شود که در طی آن شما از دلایل علاقه تان به یک رشته دانشگاهی خاص صحبت می کنید. اگر شما به دنبال مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی آمریکا و یا ویزای تحصیلی کانادا هستید، حتما باید به این نامه توجه ویژه ای داشته باشید. اهمیت این نامه آنقدر بالا است که خیلی از مراکز علمی معتبر بین المللی یک کمیته ویژه برای بررسی آن تشکیل داده اند.

انگیزه نامه تحصیلی یا Statement of Purpose، نامه ای است که شما باید برای دانشگاه مقصد خود ارسال کنید. در طی این نامه، شما باید همه انگیزه های خود برای آینده را شرح دهید. خیلی از دانشجویان ایرانی فکر می کنند که این نامه با انشاء فرقی ندارد و می توان آن را به راحتی و با استفاده از مهارت های نوشتاری انگلیسی، طراحی کرد. اما واقعیت با این مسئله کاملا تفاوت دارد. به خاطر داشته باشید که یک انگیزه نامه باید با استراتژی درست نگارش شود.

شما می توانید به یک سری سوالات خاص در هنگام نوشتن sop پاسخ دهید. توجه به این سوالات و پاسخ آنها به شما اجازه می دهد تا کمیته بررسی کننده را به صورت مستقیم تحت تاثیر خود قرار دهید.

 • چرا به دنبال تحصیل در دانشگاه مقصد هستید؟
 • چرا به دنبال تحصیل در رشته مد نظر خود هستید؟
 • میزان تجربه شما در رشته تحصیلی چقدر است؟
 • به صورت دقیق، چه ویژگی دانشگاه مقصد شما را به خود جذب کرده است؟
 • آیا پس از اتمام تحصیل، شما به دنبال ماندن در کشور مقصد هستید؟
 • ترجیح می دهید تا کار پژوهشی انجام دهید یا اینکه وارد یک شاخه کاری خاص شوید؟
 • آیا شما به دنبال همکاری با یک استاد خاص هستید؟
 • استادی که شما به دنبال همکاری با او هستید را چرا انتخاب کرده اید؟
 • آیا شما مهارت یا توانایی خاصی دارید؟
 • شما چه تفریحاتی دارید؟
 • در اوقات فراغت خود چه کار هایی را انجام می دهید؟
 • در مورد فرهنگ دانشجویی کشور مقصد چه اطلاعاتی دارید؟
 • آیا ویژگی یا شرایط خاصی دارید که دانشگاه باید آن را مد نظر خود قرار دهد؟

انگیزه نامه چیست؟

اهمیت نوشتن انگیزه نامه

نوشتن sop مسئله ای مهم و پر اهمیت به حساب می آید. جدا از سوابق تحصیلی و فعالیت های آکادمیک، دانشگاه های خارجی به شخصیت و علاقه دانشجویان خود هم اهمیت می دهند. آنها همواره به دنبال جذب دانشجویانی هستند که از نظر فکری و فرهنگی، با مجموعه آموزشی همخوانی دارند. این مسئله می تواند روند تحصیل و یادگیری مهارت های جدید را برای دانشجویان لذت بخش تر نماید. از همین رو، اگر شما هم به دنبال دریافت بیشترین بازدهی ممکن هستید حتما باید به انگیزه نامه خود توجه ویژه ای داشته باشید.

دانشجویان روند کسب پذیرش از دانشگاه های بین المللی را با استفاده از نامه نگاری، نگارش انگیزه نامه تحصیلی و ایمیل زدن دنبال می کنند. این مسئله باعث شده تا امکان مصاحبه حضوری برای دانشجویان ایرانی کاهش پیدا نماید. زمانی که امکان مصاحبه حضوری از بین برود، دانشجویان باید ابزار های ویژه ای همچون انگیزه نامه خود را مورد استفاده قرار دهند تا به درستی نیاز های خود را در این زمینه رفع کنند. پس استفاده از یک انگیزه نامه جذاب، دقیق و درست تنها راه معرفی خود و ویژگی های شخصیتی تان به دانشگاه مقصد است.

جدا از این مسئله، انگیزه نامه تحصیلی می تواند میزان خلاقیت شما را نیز به دانشگاه مقصد نشان دهد. شما نباید اطلاعات اضافی یا خیلی رسمی را در این نامه درج کنید. می توانید به سوالاتی که در قسمت های قبل تر شرح دادیم توجه کنید و بر همان اساس انگیزه نامه خود را بنویسید. به خاطر داشته باشید که هر کدام از این سوالات، به نحوی خاص نظر کارشناسان کمیته پذیرش را تحت تاثیر خود قرار می دهند. پس نگارش انواع انگیزه نامه در بهترین حالت ممکن شانس شما برای قبولی در دانشگاه مقصد را افزایش می دهد.

پیشنهاد مطالعه : نحوه نگارش cv در رزومه تحصیلی

نحوه نگارش انگیزه نامه

حال که مباحث اولیه را پشت سر گذاشتیم، بیایید تا به سراغ مراحل نگارش انگیزه نامه تحصیلی برویم. به صورت کلی، برای نوشتن یک انگیزه نامه شما باید به موارد متنوعی توجه داشته باشید. هر کدام از این مراحل، روند نگارش را به نحوی خاص تحت تاثیر خود قرار می دهند حال به این روند توجه فرمایید:

 1. در اولین مرحله، شما باید به سوالات به صورت خلاصه پاسخ دهید. زمانی که پاسخ سوالات را پیدا کردید، آنها را بر روی یک تکه کاغذ یادداشت کنید. بهتر است که به صورت دقیق و کامل به این سوالات پاسخ دهید. استفاده از جواب های خیلی ساده مشکلات جدی را برایتان ایجاد خواهد کرد.
 2. زمانی که شما پاسخ سوالات را به دست آوردید، نوبت به نگارش انگیزه نامه تحصیلی همچون یک داستان می رسد. شما باید از دل پاسخ های آماده شده، یک داستان جذاب را خارج کنید. داستانی که در طی آن شما یک شخصیت خاص دارید و ورود به رشته تحصیلی و دانشگاه مذکور از همه چیز برایتان مهم تر است. هرچه داستان شما جذاب تر، حرفه ای تر و خلاقانه تر شود، احتمال کسب پذیرش هم بالا تر می رود.
 3. شما باید همه تلاش خود را به کار گیرید تا یک تصویر واضح و زیبا از خود در ذهن خوانندگان ایجاد نمایید.
 4. در آخرین مرحله شما باید متن را بازخوانی و قسمت هایی که جذابیت زیادی ندارند یا اینکه بی هدف هستند را حذف کنید.

نحوه نگارش انگیزه نامه

نمونه انگیزه نامه برای اپلای

بیانیه هدف – آموزش هنر

همانطور که برای کسب مدرک لیسانس خود در هنر تجسمی آماده می‌شوم، مشتاق هستم که تحصیلات خود را در الهام‌بخش‌ترین و چالش‌برانگیزترین شرایط ممکن ادامه دهم و این هدف باعث می‌شود برای برنامه تحصیلات تکمیلی شما در آموزش هنر درخواست دهم. از طریق تحصیلات تکمیلی، امیدوارم بتوانم توانایی‌های خلاقانه خود را بهبود بخشم، دیدگاه خود را گسترش و این توانایی را پرورش دهم که هم هنرمندی مبتکر و هم معلمی تأثیرگذار باشم.

در کشور مادری من، هنر اغلب به عنوان یک انحراف یا یک سرگرمی به جای یک رشته تحصیلی جدی در نظر گرفته می‌شود، به همین دلیل است که من احساس می‌کنم مجبورم به ایالات متحده بروم، جایی که هنر بسیار مورد احترام و توسعه‌یافته است. برنامه تحصیلات تکمیلی شما، با منابع فراوان و زمینه‌های دانشجویی متنوع، می‌تواند به من الهام بخشد و آموزش دهد و این موضوع فراتر از آنچه است که اگر در کشور مادری خود باقی بمانم ممکن بود برایم اتفاق بیفتد. بنابراین من بسیار مشتاق شروع تحصیلات تکمیلی خود هستم.

من به عنوان یک دانشجوی دوره کارشناسی، توانایی‌های مستقلی را که یک خالق باید داشته باشد، پرورش داده‌ام. من آفرینش هنری را به عنوان یک فرآیند رفتاری برای کشف و رضایت از خود می‌بینم. بنابراین برای هنرمندان بسیار حیاتی است که دنیای اطراف خود را مشاهده کنند.

استادانم به من یاد داده‌اند که چگونه یک خلاقیت هنری را به تنهایی تکمیل کنم و اشیای اطرافم را به زبان خلاقانه خودم تغییر دهم. من علاقه خاصی به هنرهای تجسمی دارم و آرزو دارم در آینده به عنوان مربی هنر کاری پیدا کنم و معتقدم توانایی‌هایی که در خودم می‌بینم به حمایت از تحقیقات بیشتر و تولیدات خلاقانه من به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد کمک می‌کند.

علاوه بر دوره‌هایی که گذرانده‌ام، در فعالیت‌ها و رویدادهای دپارتمان نیز فعال بوده‌ام. به عنوان مثال، من مدیر نمایشگاه اتحادیه دانشجویی گروپ بودم و در این مدت دو نمایشگاه از جمله نمایشگاه گروپ و نمایشگاه مشترک استاد و دانشجو را برنامه‌ریزی کرده‌ام. علاوه بر این، من به عنوان رهبر تور نمایشگاه فارغ التحصیلی، مسئول توزیع وظایف بین خدمه و مدیریت بودم و جزئیات مختلف را کار کرده‌ام.

همچنین توسط یک استاد برای داوطلب شدن در سمینار آکادمیک دپارتمان دعوت شدم، جایی که نقش اصلی من برگزاری تورهای راهنمای نمایشگاه و توزیع وظایف بین داوطلبان بود. این تجارب ترکیبی مرا به فردی بسیار قوی‌تر تبدیل کرد و به توانایی‌های رهبری و ارتباطی خود اطمینان دارم.با تجارب فوق، خود را کاملاً برای چالش ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی شما آماده می‌دانم. من مشتاق یادگیری از اساتید با استعداد و الهام‌بخش هستم.

دانشجویانی که آنجا تحصیل می‌کنند، در عین حال با فرهنگ جدید سازگار می‌شوند و این موضوع به باز کردن ذهن من کمک می‌کند و دیدگاه‌های جدیدی به من می‌دهد. پس از اتمام تحصیلاتم، امیدوارم که برای مدتی در ایالات متحده کار کنم تا تجربه عملی در یک محیط بین‌المللی به دست بیاورم. در درازمدت، قصد دارم به کشور مادری خود بازگردم و با استفاده از آموخته‌هایم، به عنوان مربی هنر کار کنم.

من معتقدم که یک هنرمند واقعی می‌تواند تأثیر عمیق و طولانی مدت بر جامعه داشته باشد. پس از دریافت آموزش‌هایی که شما ارائه می‌دهید، امیدوارم آماده شروع به کار در جهت تغییر مفهوم هنر شوم و الهام‌بخش نسل بعدی هنرمندان کشورم و مناطق اطراف خود باشم.

نمونه انگیزه نامه فارسی

آشنایی با یک انگیزه نامه تحصیلی آماده به شما اجازه می دهد تا متن خود را دقیق تر طراحی کنید. البته که استفاده از همین انگیزه نامه و تعویض اطلاعاتش بازدهی مطلوبی را برای شما به همراه ندارد. شما باید خلاقیت خودتان را مورد استفاده قرار دهید تا از الگو های دریافت شده، یک متن جذاب را خارج کنید. در ادامه شما می توانید نمونه متن انگیزه نامه فارسی برای رشته مدیریت بازرگانی را مشاهده نمایید:

نمونه انگیزه نامه فارسی رشته مدیریت

” یکی از مهم ترین اهداف من در زندگی، کمک به دیگران است. من درس میخوانم تا برای جامعه آدم موفقی باشم. من تلاش می کنم تا مهارت هایی را فرا گیرم که برای جامعه مفید هستند. رشته مدیریت بازرگانی، یکی از رشته های کاربردی است که به عقیده من می تواند به جامعه کمک زیادی بکند. این رشته آینده شغلی من را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. یادگیری مهارت مدیریت کسب و کار باعث می شود تا من برای جامعه به فردی مفید و تاثیر گذار تبدیل شوم. من مجموعه آموزشی شما را به خاطر داشتن اساتید حرفه ای و رزومه ای خوب انتخاب کرده ام. من فکر می کنم که شرکت در دوره مدیریت بازرگانی بین المللی، یک فرصت عالی برای پیشرفت در اختیار من قرار می دهد. “

انگیزه نامه تحصیلی برای کانادا

برای گرفتن ویزای کانادا هم می‌توانید یک انگیزه نامه ترتیب دهید که دانشگاه مورد نظر شما را مجاب می‌کند تا پذیرش تحصیلی شما را صادر کند. در ادامه یک نمونه از انگیزنامه تحصیلی برای کانادا را برای شما آورده‌ایم:

در تحقیقاتی که در سال‌های اخیر انجام شده نویسنده بیشتر تمرکز خود را بر روی ویرایش متن یا اقتباس از آن گذاشته است. من به این مقوله روند ویرایش و اقتباس متن علاقه دارم و دوست دارم بدانم که اقتباس‌ها و ویرایش متن چگونه می‌تواند روی ذهن خواننده تأثیر بگذارد. دوست دارم در مورد اینکه چگونه یک ویرایشگر، متنی را تغییر می‌دهد و بعد آن را برای عموم مردم منتشر می‌کند بیشتر بدانم.

کمی تحقیق درباره این موارد انجام داده‌ام و به این نتیجه رسیده‌ام که می‌توانیم از طریق تغییر مقدمه و بعد متن اصلی و حاشیه‌ها، ساختاری ایجاد کنیم که متن برای خواننده‌های دیگر ملموس و قابل درک باشد. این مقوله را بعدها در مورد بازاریابی کتاب‌ها هم می‌توانیم انجام دهیم. می‌توانیم تحلیل کنیم که این روند چه تغییراتی در سیستم بازاریابی نشر ایجاد کرده است.

انگیزه نامه تحصیلی برای کانادا

نکات قابل توجه در نوشتن انگیزه نامه

یک سری نکات خاص وجود دارند، که می توانند روند نگارش انگیزه نامه را تحت تاثیر خود قرار دهند.

 1. اولین نکته ای که برای نوشتن انگیزه نامه تحصیلی شما باید به آن توجه کنید، مربوط به لحن بیان است. انگیزه نامه شما نباید حالت بیانیه رسمی داشته باشد. شما باید آن را همچون یک داستان نگارش کنید.
 2. با نوشتن sop، شما در حال معرفی خود هستید. شما نیازی به گفتن اخبار نخواهید داشت و با یک قلم زیبا و نگارش صحیح، می توانید نظر کمیته علمی دانشگاه مقصد را در کمترین زمان ممکن تغییر دهید.
 3. برای نوشتن انگیزه نامه تحصیلی شما باید خاص باشید. فقط بر روی مباحثی که نظر کمیته را تغییر می دهند تمرکز نکنید.
 4. اطلاعاتی را در انگیزه نامه خود درج کنید که شخصیت شما را یک شخصیت ویژه و خاص جلوه می دهد. مثلا شما نباید بنویسید که من رشته مهندسی کامپیوتر را انتخاب کردم چون به آن علاقه داشتم. این مسئله می تواند خلاقیت شما را کاهش دهد. شما باید به صورت دقیق ویژگی های مهندسی کامپیوتر را شرح دهید.
 5. در نهایت، اگر شما تجربه ای در زمینه نوشتن انگیزه نامه تحصیلی ندارید، می توانید خدمات شرکت های سوم شخص و تیم های مشاوره ای ایرانی را مورد استفاده قرار دهید. امروزه تیم های ایرانی زیادی در زمینه ارائه مشاوره مخصوص نگارش انگیزه نامه فعالیت می کنند.

نمونه انگیزه نامه رشته کامپیوتر

بر اساس دنیایی از اطلاعات که در سال‌های اخیر با آن دست به گریبان هستیم و سراسر جهان لبریز از اتفاق‌های نوظهور در زمینه جهان اطلاعات و دیتابیس‌ها است، دوست ندارم که از جهان اطرافم و دنیای اطلاعات دور بمانم. کما اینکه از دوران کودکی هم یکی از دل‌مشغولی‌های من کنجکاوی در سیستم‌های کامپیوتری و جهان اطلاعات بوده است.

بر اساس درس‌هایی که از قبل خوانده‌ام و رشته‌ای که در دوران کارشناسی ارشد می‌خواهم ادامه دهم، دوست دارم برای پیشرفت و افزایش اطلاعات در این حوزه و یافتن مهارت‌های بیشتر در زمینه فناوری در این زمینه، تحصیلاتم را ادامه دهم. 

به همین دلیل دوست دارم به خودم و کسانی که من را می‌شناسند ثابت کنم که شایستگی و توانایی تحصیل در این رشته را دارم. این روزها هوش مصنوعی یکی از مواردی است که بیشتر از هر موضوع دیگری دوست دارم درباره‌اش بدانم. تصور اینکه یک ماشین چگونه می‌تواند از زندگی ما بیاموزد و نوع زندگی ما را تقلید کند بسیار جذاب است.

به این دلیل در رشته کامپیوتر تحصیل کردم تا بتوانم این رشته را به صورت کامل تحلیل کنم. من در دوره کارشناسی خود روی برخی از مواردی که از طریق هوش مصنوعی انجام شده بود کار کردم؛ مثلا هوش مصنوعی که می‌تواند مواردی را که مانع رشد گیاهان می‌شود اصلاح کند تا هوش مصنوعی که می‌تواند برای یک خواننده که دیگر در این دنیا نیست یک ترانه جدید بنویسد و اجرا کند.

در آخر شما می‌توانید خدمات مجموعه ویزا فوری در این زمینه را برای کسب مشاوره مورد استفاده قرار دهید.

افزودن دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *